W życiu każdego rodzica przychodzi moment, w którym musi rozstać się z dzieckiem i wrócić do pracy. W głowie pojawia się wtedy pytanie o to, co dalej. Jeśli nie masz możliwości pozostawienia malucha z krewnymi, pozostaje żłobek lub niania. Które z tych rozwiązań wybrać? Zarówno za jednym i za drugim przemawiają silne argumenty. Przyjrzyjmy im się bliżej.

Zalety żłobka

Niegdyś kojarzący się wyłącznie z płaczem i odparzoną pupą, dziś jest jednym z najlepszych przyjaciół wielu pracujących rodziców. Żłobek, bo o nim mowa z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników.

Wybieramy go nie tylko ze względu na fakt, że jest to opcja zdecydowanie tańsza od opiekunki. Przede wszystkim żłobek daje maluchowi możliwość przebywania z innymi dziećmi. Pamiętaj, że nawet idealna niania nie jest w stanie zastąpić dziecku kontaktu z rówieśnikami. A ten od najmłodszych lat wykształca umiejętność zachowania się w grupie. Poprzez naśladownictwo Twoja pociecha przyswoi nowe umiejętności, jak samodzielne jedzenie lub ubieranie się. Nowe środowisko to również szansa na przezwyciężenie nieśmiałości lub problemu z dzieleniem się.

Żłobek to jednak nie tylko rówieśnicy, ale przede wszystkim wykwalifikowana kadra. W domu dziecko swój czas spędza w otoczeniu tych samych zabawek, głównie na oglądaniu bajek. W placówce wychowawczynie z odpowiednim przygotowaniem  pedagogicznym organizują kreatywne zajęcia, które nie tylko bawią ale również uczą.

Wady żłobka

Twoja pociecha zapisana do żłobka będzie częściej chorować. To normalne, kiedy organizm uodparnia się na wirusy. Ponadto w placówce maluch będzie jednym z wielu dzieci. Nie możesz więc liczyć na jego specjalne traktowanie i dopasowanie się do rytmu dnia, jak dotychczasowe pory karmienia lub drzemki.

Żłobek to również dla rodziców konieczność codziennego zawożenia i odbierania dziecka a także możliwość pozostawienia go w placówce tylko w określonych godzinach.

Jak wybrać idealny żłobek?

Jeśli zdecydowałaś się zapisać dziecko do żłobka powinnaś zwrócić uwagę na następujące rzeczy. Przede wszystkim czy posiada on wpis do rejestru, co  gwarantuje że spełnia wszystkie wymogi lokalowo-sanitarne. Warto również wziąć pod lupę stan techniczny, czystość obiektu oraz poziom bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia są także kwalifikacje personelu. Najlepiej aby były to osoby, które ukończyły studnia na kierunku edukacji wczesnoszkolnej lub pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej. Sprawdź też ofertę zajęć dodatkowych, kwestie związane z wyżywieniem  (czy brane są pod uwagę alergie lub nietolerancje pokarmowe) a także odległość żłobka od miejsca zamieszkania. Warto również zasięgnąć opinii innych rodziców.

Ile kosztuje żłobek?

Wszystko zależy od tego czy wybierzesz placówkę państwową czy prywatną. W przypadku pierwszej opcji ceny ustalane są przez gminy i zazwyczaj nie przekraczają 500 zł miesięcznie. Jeśli zdecydujesz się na żłobek prywatny sprawa jest bardziej skomplikowana. Każda placówka ustala bowiem swoje ceny indywidualnie. Miesięczne koszty mogą się wahać od 400 zł do nawet 1500 zł i zależą od wielu czynników. Przede wszystkim od lokalizacji (im większe miasto, tym wyższa cena), oferty zajęć dodatkowych oraz czasu, jaki dziecko spędzi w żłobku. Do czesnego należy doliczyć również wpisowe wynoszące najczęściej  ok 200 zł.

Zalety posiadania niani

Do zalet posiadania opiekunki z pewnością należy zaliczyć fakt, że to rodzice finalnie decydują z kim zostawią swoje dziecko. Mają też ostateczny wpływ na metody jego wychowania, tryb dnia oraz dietę. Niania jest również gwarancją tego, że maluchem opiekuje się osoba, która poświęca mu całą swoją uwagę, dostosowując się do jego przyzwyczajeń i potrzeb.

Dziecko pozostawione w domu rzadziej też choruje.

Posiadanie opiekunki to również udogodnienia dla rodziców, którzy nie muszą codziennie dowozić dziecka z i do żłobka. Ponadto niania może zająć się maluchem nawet późnym wieczorem. Wyjście do kina lub praca na drugą zmianę nie stanowią zatem problemu.

Wady posiadania niani

Rodzice pytani o obawy związane z posiadaniem opiekunki do dziecka, zazwyczaj udzielają dwóch odpowiedzi:  konieczność wpuszczenia do domu i pozostawienia z maluchem obcej osoby oraz duży koszt takiego pracownika.

Jak wybrać idealną nianię?

Przy wyborze właściwej opiekunki jedną z głównych ról powinny odgrywać referencje. Być może ktoś z Twoich znajomych może polecić Ci zaufaną osobę? Ważne jest również doświadczenie oraz  wiek i stan zdrowia. Starsza osoba z pewnością posiada cenną życiową wiedzę, jednak lepszym towarzyszem spacerów i zabaw z dzieckiem będzie ktoś młody i energiczny. Przede wszystkim należy jednak słuchać intuicji. Jeśli widzisz, że opiekunka złapała z dzieckiem dobry kontakt i czujesz, że właśnie ta osoba będzie właściwa, powinnaś zaufać swoim przeczuciom.

Ile kosztuje niania?

Podobnie jak w przypadku prywatnych żłobków, koszt zatrudnienia opiekunki zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od liczby dzieci, jaką zostawiasz pod opieką niani. Ważny jest również zakres obowiązków. Inaczej cena będzie wyglądała w przypadku samej opieki i przygotowania posiłków, inaczej jeśli niania będzie musiała również np. robić pranie. Istotny jest także fakt czy taka osoba pracuje „na cały etat” czy opiekuje się dzieckiem tylko dorywczo, dostając stawkę godzinową.  Cenę determinuje także lokalizacja.

Rynek ustalił minimalną miesięczną pensję dla niani na poziomie 1300 zł. Jednak wykwalifikowane opiekunki w dużych miastach mogą zarabiać nawet do 3000zł.

Żłobek czy niania?

To pytanie stawia sobie wielu rodziców powracających do pracy, przed którymi pojawia się dylemat z kim zostawić dziecko. Niestety nikt nie jest w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Obydwa rozwiązania posiadają zarówno wady jak i zalety. Najlepiej sporządzić listę wszystkich argumentów przemawiających za i przeciw każdej z tych opcji. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę zarówno dobro dziecka jak również swoje.

Abyś nie musiała martwić się o koszty z pomocą przychodzi—> POLOżyczka <—Zastrzyk dodatkowej gotówki sprawi, że będziesz mogła wybrać najlepszą dla siebie i dziecka opcję, dzięki czemu bez stresu powrócisz do pracy.