Jesień w pełni, a pogoda coraz częściej przypomina nam o rychłym nadejściu chłodniejszych dni. Jest to doskonały moment, aby nabyć zimówki i nie martwić się o nagłe opady śniegu.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

W Polsce nie ma przepisów nakładających na kierowców obowiązek wymiany opon na zimowe oraz określających termin kiedy należy to zrobić. Jaki jest zatem najwłaściwszy moment na założenie zimowek?  Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno nie powinieneś dać się zaskoczyć zimie jak drogowcy i udać do serwisu dopiero wtedy, kiedy na drogach pojawi się gołoledź.

Producenci  letnich opon ostrzegają, że w temperaturach niższych niż 7 stopni Celsjusza  zawarte w nich związki gumy twardnieją, tracąc swoje właściwości. W tych warunkach zmniejsza się ich przyczepność i zwiększa droga hamowania.

Jednocześnie na zimowych oponach możesz jeździć już wtedy, kiedy temperatura utrzymuje się w granicach 15 stopni. Przyjmuje się zatem, że dobrym momentem na wymianę opon są pierwsze tygodnie października.

Jakie opony zimowe?

Na rynku dostępnych jest kilkanaście tysięcy rodzajów opon. Wybór jest ogromny, jak zatem wybrać te najwłaściwsze? Przed zakupem musisz odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

Jaki rozmiar opony, a także indeks nośności oraz prędkości pasują do Twojego auta?

Jak czytać rozmiar opony?

Jest on zamieszczony na brzegu opony jako ciąg cyfr i litera. Jeśli spotkasz się z takim zapisem 185/65/R14 oznacza to, że masz do czynienia z modelem o szerokości 185 milimetrów, średnicy 14 cali, w której stosunek wysokości do szerokości wynosi 65%. Litera R to radialny typ budowy.

Za rozmiarem opony znajdziesz literę oraz cyfrę określające wyżej wspomniane indeksy. Przykładowo Q 60 to maksymalna prędkość 160 km/h i nośność 250kg. Tabele z opisanymi wartościami indeksów znajdziesz w Internecie, a odpowiednie dla Twojego auta parametry zamieszczone są w dokumentacji samochodu.

Kolejnym pytaniem, na jakie musisz sobie odpowiedzieć jest to, czy szukasz nowych opon zimowych czy używanych.

Niezależnie od tego, na zakup jakich się zdecydujesz, aby finanse nie grały roli przy wyborze właściwego ogumienia, z pomocą przychodzi —> POLOżyczka <—

Jeżeli chciałbyś nabyć kilkuletnie, koniecznie zwróć uwagę na głębokość bieżnika. Chociaż przyjmuje się, że minimum to 1,6 mm, jednak w przypadku opon zimowych wartość ta nie powinna być mniejsza niż 4 mm. Koniecznie sprawdź także rok produkcji. Po pięciu latach zawarta w oponach guma traci swoje właściwości. Dlatego nawet jeśli grubość bieżnika jest prawidłowa, powinieneś zrezygnować z zakupu ogumienia starszego niż pięcioletnie.

Jak sprawdzić rok produkcji opony?

Podobnie jak rozmiar, data produkcji opony umieszczona jest na jej brzegu. Producenci oznaczają ją czterema cyframi. Dwie pierwsze oznaczają tydzień produkcji, dwie ostatnie rok. Numer 2012 oznacza, że opona została wyprodukowana w 20 tygodniu 2012 roku, a co się z tym wiąże nie jest już zdatna do użytku.

Przy wyborze odpowiednich opon zimowych ważny jest również sposób użytkowania auta, styl jazdy oraz warunki, w jakich pojazd będzie eksploatowany. Inne ogumienie jest potrzebne dla SUV’a przemierzającego górskie tereny, inne dla niewielkiego samochodu, którym poruszasz się głównie w obrębie miasta.

Na rynku dostępne są opony klasy ekonomicznej, przeznaczone do spokojnej jazdy w mieście, klasy średniej odpowiednie do umiarkowanego stylu jazdy, zarówno w warunkach miejskich, jak również w terenie, a także opony klasy premium, odpowiednie dla aut o dużej mocy, poruszających się głównie w trudnych warunkach drogowych.

Wybierając właściwe dla siebie opony weź pod uwagę takie cechy jak przyczepność czy zużycie paliwa. Obie te informacje znajdziesz na etykiecie. Poziom przyczepności  wyrażany jest w literach od A do F, gdzie A oznacza najkrótszą drogę hamowania, natomiast spalanie określane jest w skali od A do G.A to najbardziej oszczędny tryb jazdy.

Ile kosztują opony zimowe?

Wszystko zależy od wielkości, zaawansowania technologicznego oraz producenta. Za komplet najtańszych zapłacisz w granicach 500zł, ceny najdroższych dochodzą nawet do 9000zł.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że odpowiednie opony to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Abyś nie musiał na nim oszczędzać, oferujemy zaciągnięcie —> POLOżyczki <—

Ile kosztuje wymiana opon na zimowe?

Jeśli chcesz mieć pewność, że nowe koła zostały założone prawidłowo, warto to zrobić w serwisie. Cena wymiany opon zależy przede wszystkim od ich wielkości i waha się w granicach 50-150zł.

Jak przechowywać opony?

Pierwszą czynnością po zdjęciu letnich opon powinno być ich umycie przeznaczonym do tego celu szamponem, a także dokładne wysuszenie. Jeżeli przechowujesz koła z felgami je również należy wyczyścić. Z bieżnika usuń kamienie oraz inne zanieczyszczenia. Następnie uzupełnij brakujące ciśnienie, aby znajdowało się na takim poziomie jak podczas użytkowania. Od tego czy masz koła z felgami czy bez, zależy pozycja w jakiej będziesz je przechowywać.

Opony bez felg postaw w pozycji pionowej obok siebie, raz w miesiącu obracając je o 90 stopni, co uchroni je przed odkształceniem. Na pewno nie powinieneś wieszać ich na hakach, co może doprowadzić do deformacji.

Opony z felgami  kładź jedną na drugą, nigdy pionowo na bieżniku, bowiem ciężar obręczy może je odkształcić.

Temperatura panująca w pomieszczeniu , w którym będziesz je przechowywać powinna wynosić pomiędzy -5 a 25 stopni Celsjusza. Zwróć również uwagę na to, aby nie panowała w nim wilgoć.

Opony nie powinny być wystawione na działanie źródeł ciepła tj. promienie słoneczne  czy grzejniki.

Jeśli nie masz odpowiednich warunków, lepiej pozostawić zdjęte opony w serwisie. Za taką usługę zapłacisz w granicach 200zł.

Podsumowanie  

Wybierając opony powinieneś kierować się przede wszystkim kwestią bezpieczeństwa i ich parametrami. Nigdy finansami. Aby było Cię stać na najlepsze opony dla Twojego auta, zaciągnij krótkoterminową —> POLOżyczkę <—