Święta Wielkanocne za pasem. Część z nas pochłoniętych jest domowymi obowiązkami, generalnymi porządkami i przygotowywaniem świątecznych potraw. Wielu zastanawia się natomiast, dokąd wyjechać na Wielkanoc. Dziś podpowiadamy, gdzie spędzić Święta Wielkanocne, aby na własne oczy móc zobaczyć niespotykane w naszym kraju tradycje i zwyczaje. Niektóre są śmieszne, inne mogą dziwić lub nawet przerażać.

Wielki omlet, taniec śmierci, czy wybuch wozu to tylko niektóre z nich. Sprawdźmy, jak mieszkańcy innych krajów spędzają Wielkanoc.

Święta Wielkiej Nocy w Afryce

Społeczności chrześcijańskie w Afryce dużą wagę przywiązują do wielkanocnych uroczystości i nabożeństw. W tym okresie domy i kościoły przyozdabiają „vitenge” i „kanga” – ozdobami przypominającymi motyle, które wykonane są z kwiatów i liści bananowca. Tradycyjne nabożeństwo przeplata się z lokalną kulturą, dlatego podczas mszy usłyszeć można m.in. bicie bębnów lub afrykańskie okrzyki, zwane kigelegele. Po mszy, która ze względu na szybko zapadający zmrok odbywa się o piętnastej, ludzie rozchodzą się do domów lub zostają w kościele, gdzie wszyscy razem świętują.

Wielkanoc w Australii

W krainie kangurów od 1991 roku prowadzona jest kampania przeciwko królikom, które w tej części świata uważane są za jedne z największych szkodników, niszczących uprawy. W związku z tym, ten sympatyczny symbol świąt w Australii zastąpiono wielkanocnym wielkouchem króliczym. Najpopularniejszą tradycją na tym kontynencie jest ukrywanie czekoladowych jajek przed dziećmi. Dorośli natomiast często organizują na plaży popularnie BBQ.

Cypryjskie ogniska

W Wielki Piątek na Cyprze odbywają się uroczyste procesje, podczas których niesione są figury Chrystusa przyozdobione kwiatami. Dzień później przed kościołami rozpalane są wielkie ogniska, które mają zachęcić wiernych do udziału w odprawianej o północy mszy. W niedzielę organizowane są bitwy na pisanki, podczas których ludzie stukają się jajkami. Ta osoba, której jajko pozostanie nienaruszone będzie miała pomyślny rok.

Wielkanocne tradycje w Czechach

Wybierając się do naszych południowych sąsiadów, ostrożne powinny być głównie panie. Czeską tradycją wielkanocną są bowiem Pomlazki, określające cienkie wierzbowe witki. Takimi gałązkami panowie smagają dziewczęta w Lany Poniedziałek, co ma im zapewnić pomyślność i zdrowie. W ramach podziękowania chłopcy otrzymują od dziewcząt kolorowe wstążki.

Biczowanie i ukrzyżowanie na Filipinach

Jedna z najbardziej drastycznych tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi kultywowana jest na Filipinach. W Wielki Piątek setki mężczyzn upamiętniając męczeńską śmierć Chrystusa daje się bić bambusowymi biczami, a kiedy na ich ciałach pojawia się krew, biorą na barki krzyż, aby finalnie dać się na nim ukrzyżować.

Zagraniczny wyjazd na Święta Wielkanocne to doskonała okazja do poznania tradycyjnych zwyczajów świątecznych, panujących w danym kraju. Opłacenie takiej podróży jest możliwe dzięki krótkoterminowej POLOżyczce. W POLOżyczce możesz otrzymać pożyczkę do 8000 zł z Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania równą 1972,17%. Jeżeli z pewnych względów nie uda Ci się zwrócić gotówki w ustalonym czasie, możesz wnioskować o przedłużenie terminu spłaty nawet o 30 dni. Wszystkie koszty znajdziesz w umowie, nie musisz się zatem obawiać żadnych ukrytych opłat. Przy minimum formalności bez konieczności wychodzenia z domu!

Fińskie czarownice

W Finlandii, w czasie świąt małe dziewczynki przebrane za czarownice, proszą przypadkowo spotkanych przechodniów o czekoladowe jajka. W niektórych regionach tego kraju w Niedzielę Wielkanocną pali się ogniska, które mają odstraszać czarownice latające na miotłach.

Wielkanocny omlet we Francji

Francuzi podczas Wielkanocy nie przywiązują dużej wagi do tradycji. W święta życie toczy się swoim normalnym rytmem. Jedynym wielkanocnym zwyczajem, który zachował się nad Loarą jest obdarowywanie dzieci czekoladowymi jajkami. Choć na pierwszy rzut oka Wielkanoc we Francji nie wyróżnia się niczym szczególnym, jest to mylne wrażenie. W miejscowości Haux co roku w Wielkanocny Poniedziałek serwowany jest gigantyczny omlet, przygotowywany z 4500 jaj. Tradycja ta ma sięgać XIX, kiedy to właśnie w Haux zatrzymał się Napoleon, aby zjeść posiłek. Przygotowany wtedy omlet tak mu zasmakował, że zażądał, aby zebrano wszystkie jaja w okolicy i przygotowano podobne danie dla całej jego armii.

Greckie rzucanie garnkami

Spędzając święta na Korfu, musimy uważać na głowy, ponieważ zgodnie ze zwyczajem, w świąteczny poniedziałek mieszkańcy tej wyspy wyrzucają z okien gliniane garnki i miski, które rozbijają się o bruk. Zwyczaj ten symbolizuje pozbycie się starych rzeczy, uwolnienie od przeszłości, a także ma symbolizować rychłe nadejście wiosny.

Wielkanoc w Hiszpanii – taniec śmierci

W Hiszpanii Wielkanoc uznaje się za najważniejsze święto w ciągu całego roku. Jednak większy nacisk kładzie się tam na męczeńską śmierć, niż zmartwychwstanie Chrystusa. Dlatego w okresie Wielkiej Nocy w wielu miastach tego kraju organizuje się procesje, podczas których wierni, podobnie jak na Filipinach, biczują się. W Wielki Czartek w Verges odbywa się natomiast taniec śmierci, czyli popularna procesja, podczas której ludzie przebrani za szkielety przechadzają się ulicami miasta. „Dansa de la mort” rozpoczyna się o północy i trwa trzy godziny.

Irlandia – pochód ze śledziem na czele

Jedną z najciekawszych tradycji wielkanocnych możemy zaobserwować w Irlandii, gdzie w wielu miastach odbywa się pochód, na czele którego idzie miejscowy rzeźnik. W ręku trzyma kij, do którego przywiązany jest śledź, symbolizujący kończący się post. Irlandczycy zmęczeni poszczeniem okładają rybę kijami, a następnie wrzucają ją do rzeki. Miejsce śledzia zajmuje barani udziec, co oznacza początek okresu świętowania.

Meksykańska fiesta

Wielkanoc w Meksyku to okres zabawy i radości. Najhuczniejsze obchody przypadają na Świąteczną Niedzielę, kiedy to odbywają się liczne parady, pokazy sztucznych ogni, a nawet festyny z wesołymi miasteczkami. W Poniedziałek Wielkanocny rozpoczyna się wolny od szkoły i nauki Tydzień Paschalny, który Meksykanie spędzają na odpoczynku.

Kryminał w Norwegii

Norwegowie Święta Wielkanocne spędzają bardzo aktywnie, wyjeżdżając w góry lub uprawiając nordic walking. W wolnym czasie czytają kryminały, które odgrywają olbrzymią rolę w okresie Wielkiej Nocy. Właśnie wtedy do księgarni trafiają specjalne serie wydawnicze, a telewizja emituje liczne filmy i seriale o kryminalnej tematyce.

Kapeluszowy zawrót głowy w USA

Każdego roku w Stanach Zjednoczonych organizowany jest konkurs na najbardziej oryginalny wielkanocny kapelusz. Tego dnia nie tylko panie prześcigają się w pomysłach na niepowtarzalne nakrycie głowy. W kapeluszach, beretach i melonikach lądują zatem pisanki, kurczaki, oraz kwiatowe kompozycje.

Pachnące Święta Wielkiej Nocy na Węgrzech

Na Węgrzech, podobnie jak w wielu innych krajach, w Wielkanoc obchodzony jest Lany Poniedziałek. Z tą jedną różnicą, że zamiast wodą, mężczyźni pryskają kobiety odrobiną perfum. W zamian otrzymują całusa lub drobną sumę pieniędzy.

Wielka Brytania – z jajkiem w roli głównej

Na Wyspach bohaterem najpopularniejszych tradycji wielkanocnych jest jajko. Mieszkańcy Preston co roku urządzają zawody w turlaniu jaj. Wygrywa to, które zawędruje najdalej. W innych regionach kraju Brytyjczycy prowadzą świąteczne bitwy na pisanki. Zawodnicy uderzają nimi o siebie. Wygrywa jajko, które pozostanie nienaruszone.

Wybuch Wozu we Włoszech

Włosi najczęściej spędzają Wielkanoc poza domem, a ich świąteczne wyjazdy przypominają polską majówkę. Święta Wielkiej Nocy spektakularnie obchodzi się jednak we Florencji. Właśnie tam, podczas wielkanocnej mszy pod katedrę doprowadzany jest ozdobny wóz pełen fajerwerków. Podczas nabożeństwa arcybiskup odpala lont, rozpoczynając 20 minutowy pokaz sztucznych ogni, który ma zapewnić mieszkańcom miasta dobrobyt i pomyślność.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, jaki kierunek wybierzemy, dzięki krótkoterminowej POLOżyczce nie musimy się martwić o finanse.

Urlop to doskonała okazja do złapania oddechu, relaksu, naładowania akumulatorów i oderwania się od trosk codziennego życia. Aby tak właśnie było, a na miejscu nie spotkała nas żadna przykra niespodzianka, do wakacji, szczególnie tych spędzanych za granicą, powinniśmy się solidnie przygotować. I nie mamy tu na myśli zakupu fikuśnego bikini, choć i ono jest równie ważne. Dziś przypominamy, o czym należy pamiętać przed wyjazdem, jakie formalności załatwić oraz jakie dokumenty ze sobą zabrać.

Urlop za granicą – od czego zacząć?

Na początek zapoznaj się z kalendarzem dni wolnych w 2019 roku. Biorąc trzy dni wolnego w maju, możemy przedłużyć długi weekend majowy aż do 9 dni. Następnie zastanówmy się nad wymarzonym miejscem na urlop. Najczęściej kierujemy się pogodą, atrakcjami turystycznymi, jakie oferuje, a także osobistymi preferencjami np. zamiłowanie do kultury konkretnego kraju. Pamiętajmy jednak, aby nie były to jedyne kryteria, jakie bierzemy pod uwagę. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić informacje zamieszczone na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Właśnie tam znajdują się ostrzeżenia dla turystów dotyczące zaostrzonej sytuacji politycznej lub klęsk żywiołowych, panujących obecnie w danym regionie.

Kiedy znaleźliśmy bezpieczne miejsce, do którego chcemy się udać, możemy rozpocząć przygotowania.

Zagraniczny wyjazd – potrzebne dokumenty

Dowód osobisty i paszport

Spędzając urlop poza granicami naszego kraju musimy pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentów. Co prawda przekraczając granice w obrębie Unii Europejskiej nie musimy okazywać dowodu ani paszportu, jednak warto mieć je przy sobie na wypadek konieczności wylegitymowania się. Dokumenty są również potrzebne w przypadku podróży lotniczej.

Jeżeli natomiast wyjeżdżamy poza teren UE koniecznie musimy mieć ze sobą paszport.

Przed wakacjami sprawdźmy jego ważność, która wynosi 6 miesięcy od momentu planowanego wyjazdu. Jeżeli chcemy wyrobić nowy dokument, zróbmy to zawczasu. Procedura trwa bowiem około 6 tygodni.

Pamiętajmy także, że od 2012 roku nie ma możliwości dopisania dziecka do naszych dokumentów. Dlatego jeśli wyjeżdżamy z pociechą zadbajmy o to, aby posiadała ona swój własny paszport lub dowód.

Opłacenie zagranicznego wyjazdu oraz pokrycie kosztów z nim związanych, jest możliwe dzięki krótkoterminowej POLOżyczce. Krótkoterminowa pożyczka w POLOżyczce to nawet 8000 zł przy Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania 1972,17 %. Udzielenie pożyczki uzależnione jest od pozytywnej oceny zdolności kredytowej Klienta.

Wiza

Wiele krajów wymaga od turystów posiadania wizy. Każde państwo ma własne regulacje dotyczące polityki wizowej. Wszystkie potrzebne informacje na ten temat znajdziemy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Musimy pamiętać, że w niektórych miejscach wiza turystyczna przyznawana jest obywatelom Polski automatycznie, bez konieczności uiszczania jakichkolwiek opłat. W innych natomiast proces rozpatrzenia wniosku jest płatny, długotrwały i wymaga od nas wizyty w konsulacie. Dlatego załatwianie wszystkich formalności powinniśmy rozpocząć odpowiednio wcześnie.

Prawo jazdy

Jeżeli w czasie urlopu będziemy chcieli wypożyczyć samochód lub skuter, upewnijmy się czy w kraju, do którego wyjeżdżamy nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Możemy je uzyskać składając wniosek w starostwie powiatowym. Na wydanie dokumentu musimy czekać ok 3 dni. Koszt to 35,50 zł. Co ważne, polskich kierowców dotyczą dwie konwencje: genewska i wiedeńska, obowiązujące w różnych krajach. Dlatego przed wyjazdem upewnijmy się, której wersji będziemy potrzebować.

Bilety

Wyjeżdżając sprawdźmy, czy zabraliśmy ze sobą wszystkie bilety. Często bowiem, oprócz podróży do i z miejsca docelowego, będziemy korzystali z lokalnych środków transportu także podczas urlopu. Pamiętajmy, aby wszystkie bilety wydrukować. Niektórzy przewoźnicy akceptują bowiem tylko formę papierową. Poza tym w czasie podróży może rozładować nam się telefon, przez co nie będziemy mieli dostępu do wersji mobilnej.

Urlop za granicą – ubezpieczenie

Każda osoba należąca do Narodowego Funduszu Zdrowia i spędzająca urlop w krajach Unii Europejskiej może posługiwać się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten uprawnia do korzystania z usług medycznych w publicznych placówkach służby zdrowia, mających umowę z lokalnym odpowiednikiem NFZ.

Niestety EKUZ nie obejmuje takich świadczeń jak następstwa nieszczęśliwego wypadku, czy transport do Polski. Dlatego niezależnie od wybranego kierunku, przed wyjazdem powinniśmy zakupić ubezpieczenie podróżne. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele ofert, różniących się nie tylko ceną, ale również rodzajem objętych świadczeń. W sieci znajdziemy porównywarki i kalkulatory polis, przy pomocy których wybierzemy ofertę najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb. Wystarczy uzupełnić podstawowe dane tj. kierunek, długość urlopu, planowane aktywności, a system wygeneruje nam kilka propozycji.

Pamiętajmy również, aby zabrać ze sobą kserokopie wszystkich dokumentów.

Jakie szczepienia przed wyjazdem za granicę?

Wyjeżdżając za granicę, szczególnie w miejsca egzotyczne i tropikalne, musimy pamiętać o szczepieniach. Informacje o tym, jakie szczepienia obowiązują w danym kraju, a jakie są zalecane, znajdziemy w każdym punkcie medycyny podróży.

Pamiętajmy, że wiele szczepionek wymaga przyjęcia więcej niż jednej dawki, nawet w odstępie kilku tygodni. O kwestie zdrowia podczas wyjazdu zadbajmy zatem odpowiednio wcześnie.

Pieniądze na urlop. Gotówka czy karta?

Wyjeżdżając za granicę zastanawiamy się czy zabrać ze sobą kartę czy gotówkę. Decyzja powinna być przemyślana, bowiem zbyt pochopny wybór może nas kosztować, w zależności od kursu walut, od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Zatem którą opcję wybrać? Wiele zależy od miejsca, do którego się udajemy. W przypadku krajów, w których obowiązującą walutą jest dolar lub euro, często możemy po prostu skorzystać z karty płatniczej naszego banku. Wystarczy dowiedzieć się o możliwość otwarcia konta walutowego, w którym obowiązuje korzystny kurs, a my nie będziemy musieli płacić wysokich prowizji.

Sprawa komplikuje się, gdy wyjeżdżamy do bardziej egzotycznych miejsc, w których nasze karty nie są obsługiwane, a waluty nie znajdziemy w polskich kantorach. W takim przypadku najlepiej kupić jest amerykańskie dolary i wymienić je już na miejscu.

Alternatywą dla gotówki są zyskujące na popularności wirtualne systemy płatnicze, kierowane głównie do osób często podróżujących. Swoim klientom oferują korzystny kurs wielu walut, często nawet tych najbardziej egzotycznych.

Podsumowanie

Kiedy zadbaliśmy o wszystkie powyższe kwestie, możemy być pewni, że podczas naszego wymarzonego urlopu nie spotkają nas żadne nieprzyjemne niespodzianki. Aby również kwestie finansowe nie zaprzątały nam głowy, z pomocą przychodzi krótkoterminowa POLOżyczka. W POLOżyczce możesz otrzymać pożyczkę do 8000 zł z Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania równą 1972,17%. Jeżeli z pewnych względów nie uda Ci się zwrócić gotówki w ustalonym czasie, możesz wnioskować o przedłużenie terminu spłaty nawet o 30 dni. Wszystkie koszty znajdziesz w umowie, nie musisz się zatem obawiać żadnych ukrytych opłat. Przy minimum formalności bez konieczności wychodzenia z domu!