Nowy rok akademicki za pasem. Absolwenci szkól średnich w większości przypadków wybrali już uczelnie, na których będą kontynuować naukę. A co z osobami, które takiej decyzji z pewnych względów nie podjęły? Niewystarczająca liczba punktów na maturze lub przegapiony termin składania podań i pytanie o to co dalej. Zdecydować się na studnia zaoczne, czy próbować w przyszłym roku ponownie zdać na studia dzienne? Decyzja nie jest łatwa, tym bardziej że na temat obu tych trybów nauczania zrodziło się wiele mitów, które utrudniają wybór. Postanowiliśmy zatem wziąć je pod lupę i sprawdzić jak jest naprawdę.

Poziom nauczania na studiach dziennych jest wyższy

Fałsz. Przyjęło się, że skoro tryb stacjonarny to zajęcia odbywające się pięć dni w tygodniu, a studia zaoczne to tylko dwa weekendy zjazdów w miesiącu, to poziom nauczania w przypadku tego drugiego jest zdecydowanie niższy. Nic bardziej mylnego. Przyglądając się bliżej planowi zajęć studiów dziennych w oczy rzucają się liczne przerwy oraz krótki czas spędzany na uczelni. Często jest bowiem tak, że konkretnego dnia studenci mają tylko jeden wykład.

Jak wyglądają studia zaoczne?

Studia zaoczne oznaczają natomiast weekendowe zajęcia od rana do wieczora. Często zjazdy rozpoczynają się już w piątkowe popołudnia. W planie próżno szukać przerw i okienek. Z pewnością wykłady odbywają się w szybszym tempie niż w trybie dziennym, natomiast zakres realizowanego materiału jest taki sam.

Co ważne, studenci zaoczni podobnie jak ich koledzy uczący się w trybie dziennym, mają taki sam dostęp do pomocy naukowych oraz bibliotek. Czasem uczelnie oferują im również możliwość udziału w zajęciach fakultatywnych odbywających się w ciągu tygodnia.

Co ważne, niezależnie od tego na jaki kierunek studiów się zdecydujemy, w większości przypadków będziemy mogli wybierać pomiędzy trybem dziennym a zaocznym.

Studia dzienne to więcej wolnego czasu

Prawda.  Chociaż powyższy punkt może temu przeczyć, to faktycznie osoby studiujące w trybie stacjonarnym mają więcej czasu dla siebie. Wolne popołudnia i weekendy sprzyjają oddawaniu się studenckiemu życiu i pozwalają na zachowanie równowagi pomiędzy nauką, a zabawą. O takim komforcie nie mogą mówić studenci zaoczni, którzy studiowanie bardzo często łączą z karierą zawodową. Po tygodniu spędzonym w pracy, w co drugi weekend muszą pojawić się na zajęciach, a wolne soboty i niedziele chętniej spędzają na regeneracji sił, aniżeli spotkaniach towarzyskich i imprezach.

To sprawia, że osoby studiujące zaocznie szybciej wkraczają w dorosłość, biorąc odpowiedzialność za swoje życie. Często są w stanie utrzymać się sami bez finansowego wsparcia rodziców.

Absolwenci studiów dziennych mają większe problemy ze znalezieniem pracy.

Prawda. Piątka na dyplomie, zajęcia fakultatywne, Erasmus i udział w kołach naukowych. Czy są to faktycznie informacje, które na przyszłym pracodawcy zrobią wrażenie? Niekoniecznie. Firmy szukają przede wszystkim ludzi z doświadczeniem. Dla nich wiedza praktyczna jest zdecydowanie cenniejsza od teoretycznej. Studia zaoczne umożliwiają podjęcie pracy lub odbycie stażu, które z pewnością ułatwią zawodowy start.

Osoby studiujące dziennie najczęściej podejmują się wyłącznie prac dorywczych, w gastronomii turystyce lub call center.

Studia zaoczne kosztują więcej

Tu nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Koszt zarówno studiów dziennych jak i zaocznych uzależniony jest od wielu czynników.

Czy za studia dzienne się płaci?

Studia dzienne na uczelni państwowej są w pełni darmowe, a podczas rekrutacji bierze się pod uwagę wyniki egzaminów maturalnych, co oznacza brak konieczności uiszczenia  wpisowego. Jednak jest to tylko teoria. W rzeczywistości musimy się liczyć z wieloma opłatami, chociażby tymu za przedłużenie terminów sesji.

Inaczej sytuacja wygląda na uczelniach prywatnych, gdzie za semestr nauki musimy zapłacić od 1000zł do nawet 15000zł za semestr. Cena uzależniona jest przede wszystkim od wybranej uczelni i kierunku studiów. Do powyższych kosztów należy doliczyć jednorazowe wpisowe wahające się w granicach kilkuset złotych.

Ile kosztują studia zaoczne?

A jak sytuacja wygląda w przypadku studiów zaocznych? Tu niezależnie od tego czy zdecydujemy się na uczelnię państwową czy prywatną, za naukę będziemy musieli zapłacić. Koszty są porównywalne ze studiami dziennymi.

Dodatkowo na musimy zapłacić za każdy egzamin warunkowy, będący nie tylko źródłem dużego stresu ale również poważnego nadwyrężenia budżetu. Ile kosztuje warunek? Koszt egzaminu ostatniej szansy to nawet kilkaset złotych.

Pamiętajmy jednak, że czesne to nie jedyny wydatek jaki czeka studentów. Musimy do niego doliczyć zakup książek i materiałów naukowych oraz oczywiście koszty utrzymania. O jakich kwotach mówmy?

W zależności od wybranego kierunku za podręczniki zapłacimy od kilkuset do tysiąca złotych. Do tego dochodzą koszty utrzymania (jedzenie, transport, ubrania, rozrywka) wynoszące minimum 1000zł oraz wynajem mieszkania, stanowiący jeden z większych wydatków. Za samodzielny pokój zapłacimy od 500 zł do 1000zł, a za kawalerkę nawet dwukrotnie więcej. Ceny za miejsce w akademikach wahają się od 200zł w pokoju wieloosobowym do nawet 1000zł za „jedynkę”.

W przypadku studiów zaocznych koszty wynajmu mogą być zdecydowanie niższe. Studiując jedynie w co drugi weekend, śmiało możemy wybrać nocleg w hostelu lub schronisku młodzieżowym. Tutaj koszty wahają się w od 100 zł do 300zł miesięcznie.

Podsumowanie

Widzimy zatem, że jakość nauczania nie powinna być głównym kryterium przy wyborze trybu studiów, wszak zarówno stacjonarne jak i niestacjonarne ofertują podobny poziom. To na, które z nich się zdecydujemy powinien zależeć m.in. od naszych planów życiowych lub zawodowych. Decyzja nie powinna być jednak uzależniona od kwestii finansowych.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak dużym wydatkiem mogą być studia. Wszak nie chodzi tylko o to, aby opłacić czesne i mieszkanie. Oprócz pieniędzy na codzienne wydatki chcemy móc sobie pozwolić również na wyjście do kina lub na imprezę z przyjaciółmi. Co zrobić, aby mieć możliwość wyboru wymarzonych studiów, bez konieczności martwienia się o wydatki? Odpowiedź jest prosta—> POLOżyczka <— zadba o Twoją płynność finansową, kiedy Ty będziesz realizować swoje edukacyjne cele, jednocześnie w pełni korzystając z uroków studenckiego życia.