W życiu każdego z nas, może zdarzyć się sytuacja, w której utracimy dostęp do swojego dowodu osobistego. A co gorsza, właśnie wtedy może okazać się, że pilnie potrzebna jest nam gotówka. Pytanie, co w takiej sytuacji robić? Czy istnieje szansa na uzyskanie pożyczki bez dowodu osobistego? Czy można posłużyć się innym dokumentem? Spieszymy z odpowiedziami!

Czy możliwe jest uzyskanie kredytu na paszport? 

Mimo tego, że według polskiego prawa zarówno dowód osobisty, jak i paszport stanowią dokumenty potwierdzające tożsamość konkretnej osoby, to jedynie na ten pierwszy jesteśmy w stanie uzyskać pożyczkę. Firmy pożyczkowe biorą pod uwagę wyłącznie dane znajdujące się na dowodzie i wymagają podania jego nr seryjnego, organu, który go wydał, a także terminu jego ważności. 

Brak dowodu osobistego – co wtedy? 

W momencie utraty lub stracenia ważności dowodu osobistego, powinieneś złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu w Urzędzie Miasta lub Gminie, której podlegasz.  

Pamiętaj! Jeśli dowód został Ci skradziony, jak najszybciej musisz go zastrzec, aby nikt nie mógł wyłudzić pieniędzy na Twoje dane i obciążyć Cię kosztami. Przede wszystkim musisz udać się na policję i do swojego banku lub bezpośrednio skontaktować się z Systemem Dokumentów Zastrzeżonych BIK i zablokować dowód samodzielnie.  

Uwaga! Na podstawie uzyskanego w powyższe sposoby zaświadczenia, jesteś w stanie starać się o uzyskanie pożyczki. 

Wyłudzenie? Możesz się bronić! 

Złodzieje tożsamości czekają na okazję, dlatego musisz wiedzieć o sposobach możliwej ochrony przed ich działaniem. Jednym z nich jest ALERT BIK, czyli opcja konta w Biurze Informacji Kredytowej S.A.. Informuje one smsowo lub mailowo o każdej próbie wyłudzenia kredytu. Wart uwagi, jest także System Bezpieczny PESEL, który umożliwia konsumentów zastrzeżenie numeru PESEL oraz FairPay, czyli usługa Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A..  Umożliwia ona kontrolowanie i monitorowanie tego, kto sprawdza informacje dotyczące naszej osoby. 

Nie bierz pożyczki, gdy…

Zgubiłeś dowód? Zniszczyłeś go? Pamiętaj, aby nie starać się w takiej sytuacji o pożyczkę. Nawet jeśli poprawnie wypełnisz wniosek, zostanie on odrzucony po uprzedniej analizie dostarczonych w nim danych. Podsumowując, jest to działanie bezcelowe, gdyż Twój dowód w momencie zagubienia lub zniszczenia traci ważność.