Najnowsze badanie Edelman Trust Barometr pokazuje, że Polacy są bardzo nieufnym narodem. Nie wierzymy nie tylko instytucjom rządowym czy mediom, ale również bankom. Choć spadek zaufania można zaobserwować w zdecydowanej większości państw, to gorzej niż my wypada pod tym względem tylko Rosja.

Kolejna edycja Edelman Trust Barometr

Coroczne, ogólnoświatowe badanie Edelman Trust Barometr pokazuje, jakim zaufaniem w oczach obywateli 28 państw cieszą się cztery typy instytucji:

  •         rządowych
  •         pozarządowych
  •         mediów
  •         biznesu

Kolejna, 17. już edycja przedstawia Polaków jako jedno z najmniej ufnych społeczeństw na świecie. Ogólna wartość wskaźnika zaufania kształtuje się w naszym kraju na poziomie 35 proc. i choć w porównaniu do 2016 roku nie uległa ona zmianie, to niższa jest ona tylko w Rosji. Warto zauważyć, że w spadek jego wielkości zanotowano w aż 21 państwach.

Jak prezentuje się sektor bankowy?

Polska finansjera nie cieszy się uznaniem społeczeństwa. Tylko 44 proc. z nas twierdzi, że banki dbają o swoich klientów. Z kolei 77 proc. uważa, że instytucje te na pierwszym miejscu stawiają przede wszystkim swój własny zysk, a nie dobro konsumentów. Jako naród nie jesteśmy przekonani również do wprowadzanych innowacji. Tak jednak było zawsze, a do ich zaakceptowania oraz upowszechnienia niezbędny jest czas. Wystarczy wspomnieć o kartach zbliżeniowych czy mobilnych finansach. Jeszcze w 2007 roku niewiele obiektów dawało możliwość płacenia w sposób zbliżeniowy. Dziś taki rodzaj kart stanowi już 80 proc. wszystkich wydawanych „plastików”. Terminale nie są zatem melodią przeszłości, a czymś naturalnym, o czym zdają sobie sprawę również sklepy – co ósmy umożliwia finalizowanie transakcji w ten sposób.

Bankowość mobilna i oszczędności

Zmienia się również nasze podejście do bankowości mobilnej, choć głównie za sprawą osób młodych w wieku 18-24 lat, którzy stanowią ok. 60 proc. wszystkich takich użytkowników. Mimo iż jako społeczeństwo nawet 85 proc. z nas korzysta z konta przez Internet, to logujemy się najczęściej przez komputer. Nie ufamy tabletom i komórkom. Z rachunku korzysta w ten sposób raptem 28 proc. osób, a prawie dwa razy tyle w ogóle nie chce mieć styczności z tą formą mobilnych finansów.

Jesteśmy również konserwatywni jeśli chodzi o lokowanie swoich pieniędzy. Choć 89 proc. Polaków odkłada swoje pieniądze, to aż 77 proc. z nas trzyma środki na kontach oszczędnościowych albo na lokatach – taką formę wybiera 42 proc. osób. Pomnażamy pieniądze zatem w sposób ostrożny i boimy się ryzyka. Giełda wciąż utożsamiana jest z ryzykiem, stanowiąc synonim loterii i niepewności.