Ślub to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Aby ten dzień na długo pozostał w pamięci, zarówno pary młodej, jak i zaproszonych gości, powinniśmy się do niego solidnie przygotować. Jak zorganizować ślub? O czym pamiętać podczas przygotowań ślubnych? Ile kosztuje zorganizowanie ślubu? Kiedy powinna rozpocząć się organizacja wesela? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.   

Organizacja wesela krok po kroku 

Aby ślubu nie organizować w pośpiechu, przygotowania do uroczystości powinniśmy rozpocząć przynajmniej dwanaście miesięcy wcześniej. To wystarczająco dużo czasu, żeby zadbać o każdy szczegół, a w przypadku ewentualnych trudności móc zastosować plan awaryjny. 

Przygotowania do ślubu – lista 

Aby nie pominąć żadnej istotnej kwestii, warto przygotować sobie listę spraw do załatwienia wraz z ostatecznym terminem ich realizacji. Dzięki temu możemy być pewni, że nie umknie nam żaden szczegół, a niepotrzebny stres nie zepsuje tego szczególnego dnia. 

Organizacja ślubu: 12-9 miesięcy 

Przygotowania zacznijmy od wyznaczenia konkretnego terminu ceremonii. Warto, aby nawiązywał do istotnej dla nas daty. Może to być rocznica pierwszego spotkania lub pocałunku. Ustalmy też rodzaj ślubu. Czy będzie on cywilny, kościelny, czy konkordatowy.  

Następnie, o ile to możliwe, spotkajmy się z rodzicami. Określmy budżet, a jeśli najbliżsi partycypują w kosztach, ustalmy, kto za co płaci, tak aby w przyszłości uniknąć nieporozumień. 

Określmy również motyw przewodni wesela, a także wstępny przebieg uroczystości.   

Wybierzmy miejsce, w którym odbędzie się przyjęcie, dopasowując je do klimatu, w jakim ma się odbyć wesele oraz do liczby gości. Podpiszmy umowę, pamiętając, że rezerwacja dobrego i popularnego lokalu w interesującym nas terminie może być największym wyzwaniem. Dlatego warto zrobić to zawczasu.   

Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku dobrych fotografów, kamerzystów oraz DJów i zespołów. Ci najbardziej rozchwytywani, mają terminy zarezerwowane na wiele miesięcy do przodu, dlatego tutaj również powinniśmy jak najszybciej podpisać umowy. 

Podejmując wszystkie najważniejsze decyzje, nie zapomnijmy również o wyborze świadków. 

Dwanaście miesięcy to odpowiedni okres czasu na to, aby rozpocząć poszukiwania wymarzonej sukni ślubnej. Pamiętajmy bowiem, że jest to proces czasochłonny. Oprócz wyboru idealnej kreacji, czekają nas jeszcze liczne przymiarki i poprawki. 

Przygotowania do ślubu: 9-6 miesięcy

To ostateczny termin na to, aby podjąć wiążące decyzje dotyczące oprawy wesela, tematu przewodniego oraz zaplanowanie ślubnych atrakcji. 

Panny młode muszą także pamiętać o tym, że jest to ostatni dzwonek na zarezerwowanie terminu u makijażystki i fryzjera.

Powinniśmy również zadbać o zamówienie cateringu, tortu, a także florystki. Jeżeli obawiamy się, czy w natłoku obowiązków poradzimy sobie ze wszystkimi obowiązkami, warto rozważyć zatrudnienie wedding plannera. 

Taka osoba nie tylko zaproponuje nam ciekawe rozwiązania i pomysły na zorganizowanie tego wyjątkowego dnia, ale również będzie koordynować wszystkie zadania podwykonawców, dzięki czemu my będziemy mogli skoncentrować się na innych istotnych kwestiach.  

Co najmniej pół roku przed weselem powinniśmy poinformować pracodawców o naszych planach i wypisać wniosek urlopowy. To również dobry moment na wybranie miejsca, w które wyjedziemy w naszą podróż poślubną. 

Pamiętajmy także o sporządzeniu ostatecznej liczby gości i zamówieniu zaproszeń. 

Na naszej liście spraw do załatwienia muszą się także znaleźć auto do ślubu, garnitur dla Pana Młodego oraz oczywiście obrączki. 

Organizacja wesela: 6 – 3 miesięcy

W pierwszej kolejności powinniśmy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, aby wyrazić wolę zawarcia związku małżeńskiego. Możemy to zrobić nie wcześniej niż pół roku przed planowaną uroczystością.  

To również odpowiedni moment na wizytę w parafii, ustalenie szczegółów z proboszczem, a także rozpoczęcie nauk przedmałżeńskich. 

Wyślijmy zaproszenia, a także zorganizujmy transport i nocleg dla zaproszonych gości. 

Domknijmy też wszystkie niezałatwione sprawy z podwykonawcami. 

Jeżeli chcemy popracować nad formą przed weselem, to ostatni dzwonek, aby zapisać się na zajęcia sportowe lub wykupić karnet na siłownię. Panny Młode powinny uwzględnić swoje plany podczas przymiarek sukni ślubnej. 

Pozostając w temacie wyglądu, pamiętajmy o wykonaniu próbnej fryzury ślubnej i makijażu. 

Nawet, jeżeli nasz weselny budżet okazał się niewystarczający, nie musimy rezygnować z wcześniej zaplanowanych atrakcji. Wydatki związane ze ślubem pokryje krótkoterminowa pożyczka udzielana online. 

W POLOżyczce możesz otrzymać pożyczkę do 8000 zł z Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania równą 1972,17%. Jeżeli z pewnych względów nie uda Ci się zwrócić gotówki w ustalonym czasie, możesz wnioskować o przedłużenie terminu spłaty nawet o 30 dni. Wszystkie koszty znajdziesz w umowie, nie musisz się zatem obawiać żadnych ukrytych opłat. Przy minimum formalności bez konieczności wychodzenia z domu!

Aplikuj o pożyczkę online, złóż wniosek online o chwilówkę w POLOżyczkaPrzygotowania ślubne: 3 miesiące-1 miesiąc 

To ostatni dzwonek, aby rozpocząć naukę pierwszego tańca. 

Jeżeli dostarczone przez nas do kościoła lub USC dokumenty nie były kompletne pamiętajmy, aby doręczyć wszystkie brakujące papiery. 

Przygotujmy także plan usadzenia gości. To także ostateczny termin na zakup wszystkich dodatków tj. winietki na stół lub księgi gości. 

W ferworze przygotowań do ślubu nie zapomnijmy o wieczorze panieńskim i kawalerskim. Na szczęście ten obowiązek spada na świadków. 

O tym jak przygotować niezapomniane przyjęcie dla przyszłych państwa młodych, przeczytacie tutaj. 

Organizacja ślubu: 1 tydzień 

Ustalmy ze świadkami, kto za co odpowiada. Przygotujmy się również na wszystkie niespodziewane zdarzenia. Sprawdźmy prognozę pogody, trasę dojazdu do USC, kościoła i miejsca, w którym organizowane jest wesele. Upewnijmy się, czy tego dnia nie są planowane roboty drogowe. 

To również czas na próbę generalną w kościele oraz spowiedź.

Ile kosztuje organizacja wesela?    

Na to pytanie ciężko udzielić jest jednoznacznej odpowiedzi. Widełki są bardzo szerokie i zależą od wielu czynników. Przede wszystkim tego, czy chcemy zorganizować skromną ceremonię, w której udział weźmie kilka najbliższych osób, czy huczną imprezę, na której będą bawić się setki gości. 

Niezależnie od tego, jak duże wesele planujemy wyprawić, musimy liczyć się z następującymi kosztami. 

Ile kosztuje wynajęcie sali na wesele? 

Cena zależy od tego, czy impreza odbędzie się w restauracji, domu weselnym, w hotelu, czy może zabytkowym dworku. Średnio za „talerzyk” musimy zapłacić od 150 zł do 500 zł. Do tego dochodzą koszty noclegu (ok. 150 zł za pokój dwuosobowy) oraz poprawiny. Czasem obiekt dolicza sobie osobną cenę za wyłączność na wynajęcie. 

Ile kosztują dekoracje ślubne? 

Często w cenie sali otrzymujemy podstawowe dekoracje. Jeżeli zaplanowaliśmy tematyczne wesele, konieczne jest przygotowanie własnych ozdób. W zależności od wielkości miejsca, w którym odbędzie się wesele i wybranych dekoracji, musimy liczyć się z wydatkiem od 1000 zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych. 

Florystce za przyozdobienie kościoła, sali oraz przygotowanie ślubnego bukietu zapłacimy w granicach 3000 zł.   

Ile kosztuje alkohol na wesele?  

Przyjmuje się, że na osobę przypada średnio 0,5 l wódki. Pamiętajmy również o szampanie oraz lżejszych alkoholach np. winie. Kupując napoje wyskokowe, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 50 zł na gościa. 

Ile kosztuje tort weselny?   

Pozostając w temacie menu, nie sposób nie wspomnieć o weselnym torcie. Jest to wydatek rzędu 500 zł. 

Ceny sukien ślubnych i garniturów 

Ceny sukien w salonach wahają się od 1000 zł do nawet kilkunastu tysięcy. Wszystko zależy od materiałów, z jakich została wykonana, a także ilości i rodzaju ozdób. Zakup garnituru dla Pana Młodego wraz z koszulą, krawatem i paskiem to wydatek ok. 2000 zł -3000 zł.

Para ślubnych butów to koszt w granicach 300 zł. 

Ile kosztuje makijaż ślubny i fryzura? 

Do ślubnych wydatków musimy też doliczyć fryzjera i makijażystkę. Za usługi każdej z tych osób zapłacimy w granicach 300 zł. 

Ile kosztuje oprawa muzyczna wesela? 

Dobry zespół oraz DJ to przynajmniej połowa sukcesu każdego wesela. Wynajęcie zespołu to koszt w granicach 2000 zł – 5000 zł, a DJ ok. 1000 zł. Jeśli chcielibyśmy, aby na imprezie pojawił się znany artysta, musimy liczyć się z dodatkowym wydatkiem od 10.000 zł wzwyż. 

Ile kosztuje fotograf na wesele?  

Podobnie, jak w przypadku zespołu, jest to wydatek, na którym nie powinniśmy oszczędzać. Wszak zdjęcia i filmy z tego dnia, będą stanowiły niepowtarzalną pamiątkę i pozostaną z nami na zawsze. Warto zadbać o to, aby były jak najlepszej jakości. Cena wynajęcia dobrego fotografa, który uwieczni zarówno ceremonię, jak również przygotowania do niej i zabawę weselną, waha się w granicach 3000 zł. 

Ile kosztuje ślub cywilny i kościelny?

Opłata skarbowa w USC to wydatek 83 zł za osobę. W przypadku ślubu kościelnego datek dla księdza i opłacenie organisty to koszt w granicach 1000 zł. 

Wesele – dodatkowe koszty  

Organizując wesele musimy liczyć się również z kosztami wynajęcia samochodu (ok. 1000 zł), transportu dla gości (ok. 700 zł za autobus) oraz zakupu obrączek (ok. 1500 zł).

Pamiętajmy również o mniejszych wydatkach tj. zaproszenia, winietki, drobne prezenty dla zaproszonych gości. Ich cena nie powinna przekroczyć 20 zł za osobę.  

Podsumowanie 

Ślub to jeden z najważniejszych dni w naszym życiu. Niezależnie od tego, jak duże planujemy przyjęcie i ilu gości chcemy zaprosić, warto zadbać o to, by był on wyjątkowy. 

Aby obawy o domowy budżet nie popsuły nam tej wyjątkowej uroczystości, z pomocą przychodzi POLOżyczka przyznawana przez Internet. 

Krótkoterminowa pożyczka w POLOżyczce to nawet 8000 zł przy Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania 1972,17 %. Udzielenie pożyczki uzależnione jest od pozytywnej oceny zdolności kredytowej Klienta.

Aplikuj o pożyczkę online, złóż wniosek online o chwilówkę w POLOżyczka