Coraz niższe temperatury panujące na dworze przypominają o konieczności zakupu opału na zimę. Z jakimi kosztami musisz się liczyć i na co powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu?

Koks

Najwyższą kaloryczność, określającą wydajność ogrzewania  danym opałem, wykazuje koks. Charakteryzuje się długim czasem spalania oraz tym, że nie brudzi i nie dymi tak bardzo jak węgiel. Wymaga jednak instalacji specjalnych żeliwnych pieców. Jest to najdroższy rodzaj opału, za którego tonę zapłacisz ok. 1200zł.

Węgiel

Ze względu na wielkość ziaren węgiel kamienny dzielimy na kostkę, orzech, groszek oraz miał.

Kostka posiada porównywalną do koksu wartość opałową. Możną ją stosować we wszystkich rodzajach pieców centralnego ogrzewania. Tona tego opału to koszt rzędu 1000zł.

Orzech ze względu na swoją niewielką objętość spala się szybciej, jednak jego kaloryczność jest równie wysoka co w przypadku koksu i kostki. Cena tony orzecha to ok. 800zł.

Miał jest najdrobniejszym, a zarazem najmniej kalorycznym rodzajem węgla. Jest to jednak tani opał, którego cena waha się w granicach 600zł za tonę.

Abyś nie musiał oszczędzać na cieple podczas nadchodzącej zimy, oferujemy zaciągnięcie krótkoterminowej pożyczki w —>POLOżyczka<—

Na rynku dostępny jest także węglowy lub drzewny brykiet. Możesz nim palić zarówno w piecach centralnego ogrzewania, jak i w kominkach. Charakteryzuje się bardzo długim czasem spalania i wysoką kalorycznością. Co ważne jego podrobienie jest praktycznie niemożliwe, dzięki czemu nabywając ten opał masz 100% pewność, że nie kupujesz kota w worku. Za tonę zapłacisz ok. 700zł.

Osoby dbające o środowisko coraz chętniej wybierają ekogorszek. Nie imituje on do atmosfery trujących związków, a także spełnia wszystkie normy unijne. Ponadto jest bardzo wydajny, a automatyczny proces spalania sprawia, że do ogrzewania używana jest minimalna jego ilość. Co prawda instalacja odpowiedniego pieca to koszt rzędu 10000zł, jednak niska cena ekogorszku (ok 500zł za tonę) oraz prawie dwukrotnie niższe koszty ogrzewania niż w przypadku innego opału sprawiają, że jest to inwestycja, która zdecydowanie się opłaca.

Jeśli chcesz w przyszłości zaoszczędzić pieniądze, warto przemyśleć instalację pieca retortowego. Jego zakup umożliwi Ci —> POLOżyczka <—

Na co zwrócić uwagę przy zakupie węgla?

Przede wszystkim na kaloryczność. Warto zapłacić więcej za węgiel, który będzie miał dłuższy czas spalania i silniej ogrzeje pomieszczenie, niż nabyć tani opał, który zużyjesz szybciej, a w efekcie wkrótce będziesz zmuszony dokupić kolejną partię.

Sprawdź też czy węgiel znajdował się pod plandeką i jest suchy. Woda sprawia, że jest on nawet 10% cięższy! Poproś również sprzedawcę o pokazanie certyfikatu pochodzenia opału. Polski charakteryzuje się wyższą kalorycznością oraz czystością (brakiem kamienia) niż rosyjski. Atesty powinna mieć również waga. Nieuczciwi sprzedawcy często podczas ważenia towaru używają rozregulowanych urządzeń.

Jeśli w jakimś składzie węgiel nabywasz po raz pierwszy, warto zakupić niewielki worek na próbę, aby sprawdzić jego jakość.

Drewno opałowe

Zimą dom możesz również ogrzewać drewnem opałowym,  będącym rozwiązaniem przyjaznym  środowisku. Na rynku dostępnych jest wiele jego odmian. Na którą powinieneś się zdecydować?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie drewna opałowego?

Podobnie jak w przypadku węgla, bierz pod uwagę kaloryczność. Największą wykazują buk, dąb i brzoza, najmniejszą zaś świerk. Ważna jest również zawartość kory, która źle spala się w piecach. Im jest jej mniej w zakupionym drewnie, tym większą ma ono moc opałową.

Dużą rolę odgrywa również wilgotność. Dobrze, aby wynosiła ona 20%. Taką wartość uzyskuje się po dwóch latach leżakowania drzewa.

Ponieważ drewno opałowe sprzedawane jest na metry przestrzenne, zwróć również uwagę na jego ułożenie. Im jest dokładniejsze, tym mniej zapłacisz za „puste przestrzenie”.

Z jakimi kosztami musisz się liczyć? Wszystko zależy od rodzaju drewna oraz tego czy jest ono pocięte czy nie. Ceny wahają się w granicach 150-200zł za mp.

Pelet

W ciągu ostatnich lat coraz większą popularność zyskuje pelet, który powstaje ze zmielonych trocin i wiór. Jego zaletami jest brak zawartości szkodliwych środków spajających oraz duża wartość spalania. Niestety wymaga zainstalowania specjalnego pieca. Tona tego opału to koszt w granicach 800zł.

Ile opału potrzeba na zimę?

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielkości ogrzewanej powierzchni, a także poziomu izolacji budynku. Przyjmuje się, że dla ocieplonego domu na 100m2 potrzeba 1,5t węgla lub 8mp drewna. Na ilość kupionego opału wpływ mają również długość i intensywność zimy oraz wysokość temperatury, jaką chcesz utrzymać w pomieszczeniu.

Brakuje Ci pieniędzy na zakup potrzebnej ilości opału? Już nie musisz się martwić o wydatki. Dzięki pożyczce w —> POLOżyczce <— nabędziesz go tyle, ile to konieczne.

Ogrzewanie elektryczne i gazowe

Jeśli jesteś zmęczony koniecznością zakupu, przechowywania i dorzucania opału do pieca, mamy dla Ciebie rozwiązanie. Alternatywą dla centralnego ogrzewania z kotłami na paliwo stałe jest ogrzewanie elektryczne lub gazowe. Są one przyjazne środowisku oraz bardzo komfortowe. Nie wymagają ciągłych ustawień i regulacji oraz wydzielenia osobnych pomieszczeń dla kotłów.

Ogrzewanie elektryczne vs gazowe: koszty

Najpoważniejszym kosztem jest oczywiście zamontowanie instalacji. Ostateczna cena zależy od wykorzystanych materiałów oraz powierzchni domu. Przyjmuje się, że w przypadku montażu ogrzewania gazowego w domu o powierzchni 100m2 jest to wydatek rzędu 10000-20000zł, a gazowego ok. 3000zł. Różnica jest diametralna, jednak zostanie ona zniwelowana podczas użytkowania. Roczne opłaty za ogrzewanie elektryczne szacowane są w granicach 7000zł, natomiast w przypadku ogrzewania gazowego są one o połowę niższe.

Podsumowanie

Ogrzewanie mieszkania zimą to poważny wydatek, będący obciążeniem dla domowego budżetu. Abyś nie musiał na nim oszczędzać, oferujemy zaciągnięcie —> POLOżyczki <— Kiedy ty będziesz uzupełniał zapasy opału, my uzupełnimy Twój portfel.