Choć zostały udomowione prawie dziesięć tysięcy lat temu, w dalszym ciągu chodzą swoimi własnymi ścieżkami. Koty, bo o nich mowa, na przestrzeni wieków zyskały tylu samo miłośników co przeciwników. Choć są bardzo niezależne, potrafią nawiązać z właścicielem niezwykle silną więź. Ich posiadanie niesie za sobą bardzie wiele korzyści.

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Z tej okazji przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące tych mruczących czworonogów, ich ras, charakterów, sposobów pielęgnacji oraz kosztów zakupu i utrzymania.

Najpopularniejsze rasy kotów

Do dnia dzisiejszego wyhodowano ponad sto różnych ras kotów. Różnią się od siebie nie tylko wielkością, długością sierści i umaszczeniem, ale również charakterem i potrzebami. Poniżej przedstawiamy odmiany, które możemy najczęściej spotkać w naszych domach.

Koty perskie

To jedna z najpopularniejszych ras kotów hodowlanych. Charakteryzują się długą sierścią i płaskim, szerokim pyszczkiem. Są bardzo łagodne i przyjacielskie. Lubią pieszczoty i ciężko znoszą samotność. Łatwo przystosowują się do zmian otoczenia.

Ich pielęgnacja jest bardzo czasochłonna. Persy wymagają codziennego szczotkowania oraz regularnych kąpieli. Nie można też zapominać o czyszczeniu ich futra w okolicach oczu, najlepiej przy pomocy nawilżanych chusteczek lub wacików.

Nabywając persa musimy pamiętać o tym, że ta rasa gubi bardzo dużo sierści, dlatego musimy liczyć się z kocimi włosami na naszych dywanach, meblach oraz ubraniach.

Za persa z rodowodem zapłacimy od 1200 zł do 2500 zł.

Maine coony

Nie sposób pomylić ich z żadną inną rasą. Wszystko dzięki długiej sierści, charakterystycznym pędzelkom znajdującym się na końcówkach ich uszu i między palcami, a także dużym rozmiarom. Waga dorosłych osobników sięga nawet 8 kg.

Są to koty niezwykle towarzyskie, które wymagają ciągłej atencji. Dlatego nie powinniśmy decydować się na ich zakup, jeśli często przebywamy poza domem. Bardzo szybko przywiązują się do ludzi. Są łagodne, ale jednocześnie lubią zabawę. W związku z tym doskonale nadają się do miejsc, w których mieszkają dzieci lub inne zwierzęta. Z zachowania mogą przypominać psy. Lubią nawet aportować. Jest to rasa bardzo „gadatliwa”.

Maine coony ze względu na długą sierść wymagają częstego czesania. Nie jest to jednak czynność trudna, bowiem dzięki niewielkiemu podszerstkowi rzadko powstają u nich kołtuny.

Za kociaka z rodowodem z hodowli musimy zapłacić od 1000 do 2000 zł.

Koty brytyjskie

Charakteryzują się krótką, delikatną w dotyku, niemal aksamitną sierścią. Choć posiadają różne maści, najbardziej popularna jest szaroniebieska. Dzięki dużym oczom i mordce, która wygląda na zawsze uśmiechniętą, wyglądem przypominają maskotkę.

Mimo, iż lubią towarzystwo, cenią sobie spokój i niezależność. Nie wymagają ciągłych pieszczot. Są bardzo leniwe, dlatego ciężko zmusić je do szalonych zabaw. Czas chętniej spędzają leżąc na kanapie. Brytyjczykom nie przeszkadza jeśli zostaną w domu same przez dłuższy czas.

Ich pielęgnacja nie jest skomplikowana i ogranicza się do szczotkowania sierści raz w tygodniu.

Kupując kota tej rasy musimy liczyć się z wydatkiem w granicach od 1500 zł do 2500 zł.

Koty syjamskie

Uważane są za jedną z najpiękniejszych ras kotów krótkowłosych. Wszystko za sprawą charakterystycznego umaszczenia i delikatnej jedwabistej sierści. Koty syjamskie odznaczają się ciemnymi, najczęściej brązowymi skarpetkami, a także końcówką ogona i pyszczkiem w tym samym kolorze. Nie sposób również przejść obojętnie obok ich niebieskich oczu.

Są to koty bardzo aktywne i towarzyskie. Potrzebują dużo przestrzeni do zabawy. Przywiązują się do właściciela i bez przerwy domagają się jego uwagi, wydając dźwięki przypominające płacz dziecka. Warto wiedzieć, że najlepiej czują się w parach albo większych grupach.

Ich pielęgnacja nie jest kłopotliwa. Podobnie jak w przypadku brytyjczyków wystarczy szczotkować je raz w tygodniu.

Ceny kotów syjamskich z hodowli wahają się od 1000 zł do 2000 zł.

Sfinksy kanadyjskie

Choć ich wygląd niektórych może odstraszać, sfinksy zyskują coraz większe grono zwolenników. Nie posiadają sierści, jednak ich skóra jest niezwykle aksamitna i bardzo przyjemna w dotyku. Rasę tą charakteryzuje trójkątny pyszczek o ostrych rysach.

Są bardzo inteligentne i przyjacielskie. Cenią sobie kontakt z człowiekiem i chętnie towarzyszą mu w codziennych czynnościach. Z właścicielem komunikują się niezwykle chętnie, często i głośno miaucząc. Uwielbiają zabawy i pieszczoty. Jeżeli zdecydujemy się na posiadanie sfinksa możemy być niemal pewni, że zechce spędzać noce w naszym łóżku.

Wydawać by się mogło, że ze względu na brak sierści ich pielęgnacja nie stanowi problemu. Niestety tak nie jest. Skóra sfinksów posiada gruczoły łojowe, które produkują sebum chroniące kota przed czynnikami zewnętrznymi. Jego nadmiar należy usuwać podczas kąpieli 2-3 razy w miesiącu. Wydzielina gromadzi się także w uszach, dlatego tak ważne jest ich regularne czyszczenie. Rasa ta nie posiada powiek, dlatego oczy wymagają przemywania. Wychodząc z kotem na zewnątrz musimy chronić jego skórę przed promieniami UV i zimnem.

Za sfinksa kanadyjskiego zapłacimy od 1500 zł do 3000 zł.

Koszty utrzymania kota

Niezależnie od tego, na jaką rasę się zdecydujemy pamiętajmy, że koszty związane z posiadaniem kota nie ograniczają się tylko do jego zakupu. Z największymi wydatkami musimy liczyć się na samym początku. Właśnie wtedy nabywamy kuwetę i łopatkę, legowisko, miski i transporter. Do tego dochodzą artykuły do pielęgnacji m.in. szczotka i szampon. Nie możemy zapomnieć również o żwirku i karmie. Szacunkowy koszt takiej kociej wyprawki to ok 500-800 zł. Każdego kolejnego miesiąca musimy się liczyć z wydatkami rzędu 200 zł.

Podsumowanie

Powyższe przykłady to tylko kropla w morzu kocich ras. Każdą z nich charakteryzuje inne zachowanie i potrzeby. Dlatego bez problemu znajdziemy taką, która pasuje do naszej osobowości.

Zakup idealnego kota oraz koszty związane z jego utrzymaniem umożliwi POLOżyczka. To nawet 8000 zł dodatkowej gotówki z RRSO równą 1968,24%