Co prawda mamy już jesień w pełni, jedna sezon na dwa kółka  z pewnością jeszcze nie dobiegł końca. Dlatego jeśli rozważasz zakup jednośladu, nie warto odkładać tej decyzji na kolejny rok. Jaki rower kupić? Ile kosztuje dobry rower? Gdzie kupić rower? Na te i inne pytanie odpowiemy w poniższym tekście.

Jaki typ roweru kupić?

Przede wszystkim zastanów się w jakich warunkach i w jakim celu rower będzie wykorzystywany. Czy będzie to spokojna jazda po miejskich ulicach, czy może zamierzasz przemierzać górskie, wyboiste szlaki?

Rowery górskie to jeden z najpopularniejszych rodzajów jednośladów. Dzięki szerokim oponom, najczęściej w rozmiarze od 26 do 29 cali i głębokiemu bieżnikowi, są niezastąpione podczas jazdy na trudnodostępnych, leśnych bezdrożach. Droższe modele posiadają również amortyzatory, ułatwiające przemieszczanie się po wyboistym terenie.

Rowery szosowe są przeznaczone do jazdy po asfalcie. Dzięki wąskim oponom i opływowej konstrukcji, pozwalają na rozwinięcie dużych prędkości. Posiadają charakterystyczną kierownicę, wygiętą w tzw. baranka. Mają też zainstalowane klamkomanetki, dzięki czemu rowerzysta może hamować i zmieniać przerzutki jednocześnie.

Rowery crossowe i trekkingowe są połączeniem szosówek i górali. Idealnie sprawdzą się w podczas długich wycieczek poza miasto. Umożliwiają zajęcie wygodniejszej pozycji niż w przypadku powyższych dwóch modeli. Ich opony są węższe od tych stosowanych w rowerach górskich, ale szersze od tych, jakie znajdziemy w szosówkach.

W przypadku rowerów crossowych, producenci  nie montują żadnych dodatkowych akcesoriów. Inaczej sprawa wygląda z trekkingami, na wyposażeniu których znajdziemy błotniki, bagażniki oraz dynama.

Rowery miejskie jak sama nazwa wskazuje najlepiej sprawdzają się na miejskich ulicach. Co prawda nie rozwijają zawrotnych prędkości, jednak ich konstrukcja umożliwia jazdę w wyprostowanej pozycji, a specjalna rama ułatwia wsiadanie. Dzięki przerzutce zamontowanej w tylnej piaście możliwa jest zmiana biegów, nawet kiedy rower stoi.

Zakup idealnego modelu umożliwi krótkoterminowa —> POLOżyczka <—

Jak dobrać rower?

Idealny rower to nie tylko taki, który jest dobrze dopasowany do Twojego stylu jazdy, ale również sylwetki.

Oznaczenie długości ram calami i dobranie odpowiedniego wymiaru do wzrostu może nastręczać pewne problemy. Najłatwiejszy i najprostszy sposób na sprawdzenie czy dany model jest dla Ciebie odpowiedni to po prostu przymierzenie się do niego. Siedząc na siodełku Twoja noga oparta o dolny pedał powinna być lekko ugięta. Natomiast stojąc okrakiem nad jednośladem musisz mieć kilka centymetrów przerwy pomiędzy ramą a kroczem. Trzymając ręce na kierownicy nie możesz być mocno wychylony do przodu (ta zasada nie dotyczy rowerów szosowych), ani za bardzo wyprostowany.

Dzięki krótkoterminowej —> POLOżyczce <— możesz nabyć wymarzony rower, bez nadwyrężania domowego budżetu.

W przypadku roweru dla dziecka zasady są podobne. Upewnij się, czy zsiadając z niego lub tracąc równowagę łatwo może dosięgnąć do podłoża.

Gdzie kupić rower?

Możliwości jest wiele. Sklepy internetowe oraz stacjonarne, serwisy aukcyjne, targi i giełdy. Chociaż sklepy online kuszą licznymi promocjami i rabatami, lepszym pomysłem będzie wizyta w stacjonarnym, gdzie masz możliwość obejrzenia wybranego roweru, przymierzenia się do niego, a także odbycia jazdy próbnej. Suche fakty i liczby zamieszczone w sieci to nie wszystko. Liczy się komfort jady oraz fakt, czy po prostu „czujesz” dany model.

Szerokim łukiem powinieneś omijać rowery sprzedawane w hipermarketach. Choć mogą kusić niskimi cenami, ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Złożone z najtańszych materiałów, z pewnością będą wymagały naprawy szybciej niż się spodziewasz.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Dobrą praktyką jest zamocowanie dwóch bocznych kółek. Kiedy Twoja pociecha poczuje się pewniej,  nauczy się hamowania, a także panowania nad jednośladem, możesz je odkręcić. W zachowaniu równowagi pomocna będzie tzw. metoda na kija.

Niezależnie od tego jaką metodę wybierzesz, najważniejsze jest bezpieczeństwo. Nie ćwiczcie na ruchliwej ulicy. Sprawdź również czy nawierzchnia jest sucha, aby podczas hamowania rower nie wpadł w poślizg. Dziecku oczywiście załóż kask.

Co daje jazda na rowerze?

Zalety z jazdy na rowerze można wymieniać w nieskończoność. Przede wszystkim wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Poprawia krążenie, wydolność oraz zwiększa dotlenienie organizmu. Jest też doskonałym sposobem na zachowanie smukłej sylwetki.

Poruszając się jednośladem oszczędzasz czas i pieniądze. Ponadto podczas wycieczek rowerowych, masz możliwość dotarcia do urokliwych miejsc, niedostępnych dla samochodów.

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Najważniejsze są dobre i skuteczne zapięcia. Wśród nich prym wiodą łańcuchy oraz U-locki. Wykonane ze stali stanowią solidną i trudną do zdemontowania formę ochrony przed złodziejami.

Na rynku dostępne są także blokady zakładane na koła. Powinny być one jednak traktowane tylko jako uzupełnienie innych zabezpieczeń.

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się niewielkie GPS’y montowane we wspornikach, które w razie kradzieży wskażą lokalizację roweru.

Podsumowanie

Z jaką kwotą musisz się liczyć w przypadku zakupu roweru? Ciężko udzielić jest na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od modelu, rodzaju użytych materiałów czy producenta. Ceny dobrych sprzętów wahają się od 1000 do nawet 10000zł.

Być może kusi Cię zakup taniego modelu, jednak pamiętaj, że to pozorne oszczędności, które w przyszłości będą generować koszty w postaci licznych napraw. To również kwestia komfortu jazdy i Twojego bezpieczeństwa.

Aby pieniądze nie stały na przeszkodzie w zakupie idealnego roweru, oferujemy krótkoterminową —> POLOżyczkę <— Jest zaciągnięcie jest zdecydowanie szybsze i łatwiejsze niż nauka jazdy na jednośladzie.