Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez wypicia filiżanki aromatycznej kawy. Odpowiedni ekspres do kawy pozwoli nam przyrządzić napój, który nie tylko będzie świetnie smakować, ale również postawi nas na nogi. Na co zwracać uwagę kupując ekspres do kawy? Wybrać ekspres ciśnieniowy czy ekspres przelewowy?

Ekspresy przelewowe

Są to modele bardzo proste w obsłudze. Składają się z dzbanka ze szkła żaroodpornego, pojemnika na kawę, zbiornika na wodę, płyty grzewczej oraz filtra.

Przygotowanie napoju w ekspresach przelewowych jest niezwykle łatwe. Wystarczy do zbiornika nalać wodę, a do filtra wsypać kawę. Trzeba pamiętać, aby była ona mielona, gdyż ekspresy przelewowe nie posiadają młynka.

Po uruchomieniu maszyny woda jest podgrzewana. Wrzątek zalewa kawę, która następnie przelewana jest do dzbanka.

Do zalet ekspresów przelewowych należy ich cena. Taki model nabędziemy już za kilkadziesiąt złotych. Ponadto płyta grzewcza umożliwia utrzymanie wysokiej temperatury napoju przez długi czas. W tego typu urządzeniu możemy zaparzyć nie tylko kawę, ale również herbatę lub mieszanki ziół. Co ważne, za jednym razem przygotujemy kilka porcji napoju.

Niestety ekspresy przelewowe są przeznaczone wyłącznie do parzenia kawy mielonej. Proces przyrządzenia napoju w takim modelu trwa nawet 15 minut. Ponadto jego użytkowanie wymaga od nas zakupu i wymiany filtrów.

Ekspresy ciśnieniowe

To najwyższa półka wśród urządzeń do przygotowywania kawy. Tego typu ekspresy są bardzo zaawansowane technologicznie, posiadają wiele funkcji i umożliwiają przyrządzenie różnych kaw o wysokich walorach smakowych.

Jak sama nazwa wskazuje, przygotowanie napoju w takim urządzeniu odbywa się przy pomocy wysokiego ciśnienia. Specjalna pompa doprowadza zagotowaną wodę do pojemnika z kawą, skąd gotowy napój trafia do filiżanki.

Wśród ekspresów ciśnieniowych wyróżniamy automatyczne, półautomatyczne oraz kawiarki. Te pierwsze dzielimy na modele z wbudowanym młynkiem oraz kapsułkowe.

Zakup idealnego ekspresu do kawy bez nadszarpnięcia domowego budżetu umożliwi pożyczka w  POLOżyczka. To nawet 8000 zł z RRSO równą 1968,24%. Przy minimum formalności, bez ukrytych kosztów.

Ekspresy ciśnieniowe automatyczne z młynkiem

Każdy miłośnik kawy potwierdzi, że napój ten najlepiej smakuje przygotowany ze świeżo zmielonych ziaren. Taką możliwość oferują właśnie modele z wbudowanym młynkiem. Ponadto, dzięki zainstalowanemu spieniaczowi mleka możemy przygotować w nich nie tylko kawy czarne tj. espresso czy americano, ale również napoje mleczne m.in. cappuccino lub latte macchiato.

Niewątpliwą zaletą tego typu urządzeń jest szybkość przygotowania napoju oraz pełna automatyzacja całego procesu.

Ceny takich ekspresów wahają się w granicach od kilkuset do nawet 7000 zł.

Ekspresy ciśnieniowe automatyczne kapsułkowe

W tych modelach do przyrządzenia kawy zamiast ziaren używamy specjalnych kapsułek. Wystarczy umieścić je w odpowiednim miejscu i wcisnąć guzik. Po chwili możemy cieszyć się ulubionym napojem.

Do ich zalet zaliczamy łatwość użytkowania oraz cenę. Ekspres kapsułkowy kupimy już za 100 zł. Na korzyść tych modeli przemawiają też niewielkie rozmiary i atrakcyjne kształty. Wadą jest awaryjność oraz wysoka cena kapsułek.

Ekspresy ciśnieniowe półautomatyczne

W ekspresach półautomatycznych zmieloną kawę wsypuje się do specjalnej kolby z wbudowanym sitkiem. Po każdym przygotowaniu kawy należy usunąć z niego fusy. Większość modeli posiada też dyszę spieniającą mleko. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena – w granicach kilkuset złotych. Problematyczne mogą okazać się natomiast pracochłonny proces przygotowania napoju i konieczność ręcznego czyszczenia.

Kawiarki

Te najprostsze urządzenia do przygotowania kawy składają się z trzech elementów: dzbanka, sitka i pojemnika na wodę. Po wsypaniu kawy do sitka i wlaniu wody do pojemnika urządzenie stawiamy na kuchence. Wrzątek jest tłoczony do kawy, a ta przelewana do dzbanka. W ten sposób przygotowujemy kawę włoską – napój o wyrazistym smaku i aromacie.

Podobnie jak w przypadku ekspresów przelewowych, wadą kawiarek jest czasochłonne przygotowanie napoju, a zaletą niska cena. Koszt takiego urządzenia to kilkadziesiąt złotych.

Idealny ekspres do kawy: na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Czym wyróżnia się super ekspres do kawy? Decydując się na zakup takiego urządzenia powinniśmy zwrócić uwagę na następujące parametry:

Moc – im większa tym szybciej mamy gotowy napój. W standardowych ekspresach moc waha się od 800 do 1600 W.

Rodzaj młynka – występuje w odmianie udarowej i żarnowej. Te pierwsze wyposażone są w noże, które tną ziarna kawy. Żarnowe natomiast zgniatają je na proszek. Drugi proces nie wymaga wysokiej temperatury, dzięki czemu kawa zachowuje więcej swoich właściwości i walorów smakowych. Młynki dzielmy również na ceramiczne (cichsze) oraz stalowe (trwalsze).

Ciśnienie – im większe, tym krótszy czas parzenia oraz intensywniejszy aromat kawy. Poziom ciśnienia w ekspresach do kawy waha się od 3 do nawet 19 barów.

Energooszczędność – kupując ekspres, upewnijmy się, że posiada on funkcję automatycznego wyłączania po zakończeniu pracy.

Automatyczne czyszczenie – najdroższe modele posiadają funkcje samooczyszczenia i odkamieniania. Wystarczy co pewien czas opróżnić pojemniki na kawę i opłukać je wodą. Kupując tańszy ekspres sprawdźmy czy bez problemu dostaniemy się do wszystkich elementów maszyny, aby móc je oczyścić.

Dodatkowe funkcje – ekspresy posiadają szereg dodatkowych funkcji tj. usuwanie kamienia, włącznik czasowy, regulacja mocy czy możliwość sterowania smartphonem.

Podsumowanie

Ekspres do kawy to najczęściej zakup na lata. Tanie modele często ulegają awarii, przez co w przyszłości jesteśmy narażeni na dodatkowe koszty wynikające z ich naprawy lub w najgorszym wypadku zakupu nowego urządzenia. Dlatego z pewnością warto nabyć model, który będzie nie tylko funkcjonalny, ale również trwały. Aby finanse nie stały na przeszkodzie w zakupie idealnego ekspresu do kawy, oferujemy krótkoterminową pożyczkę. Do 1000 zł całkowicie za darmo, pod warunkiem spłaty zobowiązania w terminie.