Niespodziewane zdarzenia losowe takie jak utrata pracy lub nagłe wydatki, których nie zaplanowaliśmy w domowym budżecie  to najczęstsze przyczyny przez które popadamy w długi. Według statystyk, aż 4,5 mln Polaków musi stawić czoła temu problemowi. Już jutro, po raz dziesiąty odchodzimy Ogólnopolski Dzień bez Długów. Z tej okazji przedstawiamy kilka porad, w jaki sposób mądrze pożyczać pieniądze, a także co zrobić kiedy popadniemy w spiralę zadłużenia.

Dlaczego się zadłużamy?

Pamiętajmy, że w długi może wpaść każdy. Niezależnie od tego, jak wysokie są nasze zarobki i jak duża wiedza na temat finansów, nagła utrata pracy, choroba lub nieuczciwy wspólnik mogą sprawić, że nasza płynność finansowa zostanie zachwiana.

Zdarzenia losowe

Dobra praca, regularne wpływy na rachunek, niewielkie oszczędności. Aż nagle niespodziewanie stajemy się ofiarą redukcji etatów w firmie, dowiadujemy się o ciężkiej chorobie bliskiej osoby, a nasze mieszkanie zalewa sąsiad. Choć jest to wyjątkowo czarny scenariusz, często właśnie ciąg niepomyślnych zdarzeń powoduje, iż nasza płynność finansowa zostaje przerwana. Podobne problemy generuje rozwód. W takiej sytuacji bardzo często z dnia na dzień pozostajemy sami z kredytem do spłacenia.

Zaniedbanie

Nie ukrywajmy, że często sami jesteśmy powodem naszych problemów finansowych. Niezapłacony mandat, nieotwarta koperta z informacją o kolejnej racie kredytu lub nieterminowa spłata zadłużenia na karcie kredytowej mogą skutkować naliczeniem odsetek, które w przyszłości trudno będzie nam zwrócić. Częstym powodem nieumiejętne korzystanie z dostępnych form płatności. Zdarza się bowiem, że posiadając kartę kredytową wypłacamy pieniądze z bankomatu, co jest traktowane przez bank jako kredyt, od którego zostaną naliczone odsetki.

Krótkoterminowa —> POLOżyczka <– to dodatkowy zastrzyk gotówki bez ukrytych opłat. Ostateczną kwotę do spłaty pokazuje kalkulator, na stronie głównej, gdy określisz ilość pieniędzy, jaką chcesz pożyczyć oraz termin spłaty.

POLOżyczka oferuje pożyczkę do 8000zl RRSO 1968,24%.

Jak nie wpaść w spiralę długów?

Porównujmy oferty kredytowe

Jeżeli podjęliśmy decyzję o zaciągnięciu kredytu, nie wybierajmy pierwszej, lepszej oferty. Porównajmy przynajmniej kilka dostępnych na rynku, sprawdźmy ich oprocentowanie, RSSO i okres kredytowana. Ważna jest również elastyczność spłaty rat. Dowiedzmy się, która oferta umożliwia takie rozwiązanie, Jest ono niezwykle przydatne, jeśli z pewnych względów nie będziemy mogli zapłacić raty w terminie. Dopiero po takiej analizie wybierzmy kredyt najlepiej dopasowaną do naszej sytuacji finansowej, który bez problemu będziemy mogli spłacać.

Ta sama zasada dotyczy również instytucji udzielających pożyczek. Warto przyjrzeć się im bliżej, sprawdzić wiarygodność, a także poczytać informacje zamieszczone w Internecie oraz opinie dotychczasowych klientów.

Co zrobić gdy wpadniemy w spiralę zadłużenia?

Czasami, pomimo zachowania wszystkich środków ostrożności, nie uda nam się uniknąć problemów finansowych. Jeżeli popadniemy w długi, w pierwszej kolejności powinniśmy określić, które zobowiązania musimy spłacić najpierw. Ustalenie priorytetów pozwoli nam zminimalizować skutki nawarstwiających się należności m.in. odsetek.

Skontaktujmy się z pożyczkodawcą

Następnie skontaktujmy się z instytucją, która udzieliła nam pożyczki, w celu znalezienia optymalnego rozwiązania zaistniałej sytuacji. Być może jej przedstawiciel zaproponuje nam wydłużenie terminu spłaty zadłużenia.

Kredyt konsolidacyjny

Jednym ze sposobów wyjścia ze spirali długów jest również kredyt konsolidacyjny, zaciągany na potrzebę spłaty bieżących zobowiązań. Polega on na połączeniu wszystkich rat kredytów w jedną, której wysokość jest niższa niż suma pojedynczych.

Podsumowanie

Zachowując zdrowy rozsądek i dbając o swoje finanse nie musimy obawiać się popadnięcia w długi.  Bądźmy świadomi tego, że umiejętnie zaciągnięta pożyczka otwiera przed nami wiele możliwości, pozwala pokryć dodatkowe wydatki i zrealizować nawet najbardziej szalone plany.

Krótkoterminowa —> POLOżyczka <— to przejrzyste zasady, a także brak ukrytych kosztów. Dzięki możliwości wydłużenia terminu spłaty, nie musisz obawiać się sytuacji, w której z jakichś powodów nie będziesz mógł zwrócić należności w terminie. POLOżyczka oferuje pożyczkę online do 8000zl RRSO 1968,24%.