Wymarzone wakacje, kurs, dzięki któremu podniesiemy nasze kwalifikacje zawodowe, nowy sprzęt lub od dawna planowany remont. To tylko niektóre z wydatków, które możemy pokryć zaciągając pożyczkę. Abyśmy mogli się o nią ubiegać potrzebujemy jednak zdolności kredytowej. Co to oznacza? Jakie czynniki na nią wpływają? Jak obliczyć zdolność kredytową? Jak ją poprawić? Sprawdźmy.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa  to warunek konieczny do pozytywnego rozpatrzenia naszego wniosku o otrzymanie pożyczki i oznacza możliwości spłaty zaciągniętych zobowiązań w określonym w umowie terminie. Każda instytucja finansowa  przed udzieleniem pożyczki sprawdza zdolność kredytową swoich klientów, posilając się czynnikami ilościowymi oraz jakościowymi. O najważniejszych aspektach pożyczek i tzw. chwilówek pisaliśmy w artykułach Pożyczki pozabankowe – co o nich musisz wiedzieć oraz Chwilówka – Twoja recepta na niespodziewane wydatki.

Jakie czynniki wpływają na zdolność kredytową?

Pożyczkodawcy do obliczenia zdolności finansowej wykorzystują tzw. analizę finansową, dzielącą się na ilościową oraz jakościową.

Zdolność kredytowa: analiza ilościowa

Głównym czynnikiem ilościowym jest wysokość naszych miesięcznych dochodów. Nie bez znaczenia pozostają również: ich źródło, systematyczność wpłat na rachunek , forma, a także czas zatrudnienia. Większą szansę na otrzymanie pieniędzy uzyskamy posiadając umowę o pracę na czas nieokreślony niż w przypadku umowy o dzieło, umowy zlecenia lub kontraktu, kiedy to zachowanie ciągłości naszych dochodów nigdy nie jest w 100% pewne. Pamiętajmy jednak, że posiadanie umowy cywilnoprawnej nie przekreśla naszych szans na otrzymanie gotówki.

Elementem analizy ilościowej są również nasze wydatki. Pożyczkodawca analizuje miesięczne koszty utrzymania, biorąc pod uwagę czynsz, opłaty za media itp.

Przed udzieleniem pożyczki analizowane są także nasze obecne zobowiązania m.in. raty kredytów, debety na koncie, zadłużenia na kartach kredytowych oraz poręczenia kredytów. Jeśli takowe występują pożyczkodawca sprawdza ich wysokość oraz regularność spłat.

Jak widać, analiza ilościowa to nic innego jak porównanie przez pożyczkodawcę naszych miesięcznych przychodów i wydatków w celu sprawdzenia ile środków pozostanie nam na spłacenie zobowiązania.

Jeśli potrzebujesz dodatkowych pieniędzy, które możesz otrzymać bez wychodzenia z domu oferujemy krótkoterminową —> POLOżyczkę<—  To zastrzyk gotówki, nawet do 8000 zł z RRSO wynoszącym 1968,24%. Więcej na temat POLOżyczki możesz przeczytać  w artykule Czym na tle innych zobowiązań wyróżnia się POLOżyczka?

Zdolność kredytowa: analiza jakościowa

Analiza jakościowa opiera się głównie na naszych cechach osobowościowych tj. wiek, czy stan cywilny. Pod uwagę brane jest również wykształcenie, zawód, zajmowane stanowisko, status mieszkaniowy i majątkowy, a także liczba osób pozostających na naszym utrzymaniu.

W skład cech jakościowych wchodzi również nasza dotychczasowa historia kredytowa, czyli zaciągnięte zadłużenia, ich wysokość oraz terminowość spłat.

Na określenie zdolności kredytowej wpływa też pożyczka, o jaką się ubiegamy – jej wysokość a także okres kredytowania.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Nie istnieje jeden uniwersalny wzór na obliczenie zdolności kredytowej.  Każdy pożyczkodawca posiada swoje własne procedury i algorytmy, którymi się posiłkuje. Dlatego bywa, że jedna z instytucji rozpatrzy nasz wniosek pozytywnie, mimo iż wcześniej inna go odrzuciła.

Przed ubieganiem się o udzielenie pożyczki warto samemu zbadać zdolność kredytową. Najprościej jest porównać miesięczne dochody i wydatki oraz sprawdzić, ile z pozostałych nam pieniędzy możemy przeznaczyć na pokrycie nowych zobowiązań.

Dobrym pomysłem jest również skorzystanie ze specjalnych kalkulatorów, jakie znajdziemy w sieci. Podając wysokość swoich zarobków, wydatków, a także ewentualnych rat kredytów jakie obecnie spłacamy, jesteśmy w stanie sprawdzić naszą zdolność kredytową. Pamiętajmy jednak, że uzyskany wynik to tylko szacunkowa kwota, na jaką możemy liczyć i nie oznacza, że nasz wniosek zostanie rozpatrzony przez pożyczkodawcę pozytywnie.

Pomocny w sprawdzeniu zdolności kredytowej jest także raport uzyskany w Biurze Informacji Kredytowej. Dokument zawiera informacje o naszej dotychczasowej historii kredytowej, zaciągniętych zobowiązaniach oraz terminowości spłat. Ponadto znajdziemy w nim ocenę punktową BIK, czyli tzw. scoring, określającą ryzyko, z jakim wiąże się udzielenie nam pożyczki. Opiera się na formule matematycznej i jest określana na podstawie porównania z klientami, którzy podobną pożyczkę już otrzymali. Im scoring jest wyższy, tym nasza szansa na otrzymanie pieniędzy większa.

Jak poprawić zdolność kredytową?

Niezależnie od tego, czy zamierzamy zaciągnąć pożyczkę w najbliższym czasie, czy zrobimy to dopiero w bliżej nieokreślonej przyszłości, warto już teraz zadbać o swoją zdolność kredytową.

Aby mieć pozytywną zdolność kredytową musimy ją najpierw zbudować. W jaki sposób? Najprościej poprzez wzięcie pożyczki. Z jednej strony dzięki zaciągniętym zobowiązaniom będziemy mogli spełnić nasze marzenia lub opłacić niespodziewane wydatki, z drugiej terminowe spłaty wpłyną pozytywnie na naszą historię kredytową, tak ważną przy ubieganiu się o pożyczkę.

Pamiętajmy, że liczą się tylko udokumentowane dochody, dlatego zadbajmy, aby każde nasze wynagrodzenie było ujęte w umowie.

Regularnie sprawdzajmy również raporty BIK. Nie tylko dostarczą nam informacji o naszych dotychczasowych zobowiązaniach, ale umożliwią skorygowanie nieaktualnych danych oraz mogą przypomnieć o zadłużeniach, o których nie pamiętamy m.in. oprocentowanie debetu na dawno nieużywanym koncie, lub ubezpieczenie karty z której zapomnieliśmy zrezygnować.

Wybierzmy właściwego kredytodawcę. Tak jak wcześniej wspominaliśmy każda instytucja posiada swoje indywidualne procedury, umożliwiające określenie zdolności kredytowej. Znajdźmy taką, która zaoferuje nam najlepsze warunki. Warto również rozważyć współpracę z pożyczkodawcą, którego klientem już wcześniej byliśmy. Pozytywna historia dotychczasowej współpracy nie pozostanie bez znaczenia.

Pamiętajmy również o terminowej spłacie należności. Jeśli pojawią się problemy ze zwrotem pożyczki, natychmiast poinformujmy o tym pożyczkodawcę. W rozsądnym planowaniu wysokości rat pomagają wizualizacje. Ważne, aby przed wzięciem podwyżki, ustalić takie raty, aby móc je regularnie spłacać. O tym jak rozsądnie zaplanować raty przeczytasz w artykule Pamiętajmy o spłacaniu raty.

Podsumowanie

Pozytywna zdolność kredytowa umożliwia nam zaciągnięcie pożyczki zawsze wtedy, gdy jej potrzebujemy. Warto więc o nią zadbać. Krótkoterminowa pożyczka w —> POLOżyczka <— to zastrzyk gotówki do 8000 zł z RRSO 1968,24 %, który możemy otrzymać w łatwy sposób bez wychodzenia z domu.