Październik powoli dobiega końca, a sklepowe półki uginają się pod ciężarem dyń oraz upiornych masek i strojów. To oznacza tylko jedno. Zbliża się Halloween! Jakie atrakcje przygotować na ten wieczór? Jak zrobić dekoracje na Halloween? Jaki strój przygotować ?

Dziś odpowiadamy na te i inne pytania.

Halloween: co to za święto?

Choć przywędrowało do nas w latach dziewięćdziesiątych ze Stanów Zjednoczonych, Halloween nie narodziło się w Ameryce. Wywodzi się z celtyckiego święta Samhain, obchodzonego z okazji końca jesieni i początku zimy. W Średniowieczu wierzono, że właśnie 31. października dusze zmarłych powracają na ziemię, aby móc odkupić swoje winy. Ludzie, żeby odstraszyć demony przebierali się w upiorne stroje i zakładali maski. W pierwszej połowie XIX wieku wraz z irlandzkimi imigrantami ta tradycja zawędrowała do Stanów Zjednoczonych. Prawie sto lat później w stanie Minnesota zorganizowano pierwszą paradę na cześć Halloween. Na przestrzeni lat obchody święta ewoluowały do obecnej formy. Dziś nie wyobrażamy sobie tego dnia bez balów maskowych, lampionów z dyni oraz halloween’owych zabaw.

Co robić w Halloween?

Ostatni dzień października to doskonała okazja do zorganizowania niezapomnianej imprezy.  Jej nieodłącznym elementem muszą być oczywiście stroje oraz dekoracje rodem z horrorów.

Przebrania na Halloween

Kostium na Halloween możemy oczywiście zrobić sami. Wystarczy obwiązać się kilkoma rolkami bandaży i już przypominamy upiorną mumię. Stare prześcieradło może nam natomiast posłużyć jako główny element stroju ducha. Jedyne co musimy zrobić, to wyciąć w nim otwory na oczy, założyć na głowę i gotowe.

Jeżeli zależy nam na wyróżnieniu się z tłumu, warto jednak rozważyć zakup gotowych strojów. O tym jak istotny jest to element Halloween, świadczy chociażby zainteresowanie, jakim co roku cieszą się przebrania modelki Heidi Klum.

Jeśli chcemy zrobić na znajomych równie piorunujące wrażenie, z pomocą przychodzą nam sklepy z kostiumami. Dzięki profesjonalnym strojom z pewnością zapadniemy w pamięć wszystkich zaproszonych gości. Upiorne zakonnice, zombie, czy bohaterowie horrorów np. Freddy Krueger, to tylko niektóre z propozycji, dostępnych w asortymencie.

Kostiumy dla dzieci na Halloween

Zakrwawiony klaun czy siekiera w głowie, to nie najlepszy pomysł na kostium dla dziecka. Na szczęście na rynku znajdziemy propozycje odpowiednie dla naszych pociech. Idealne będą postacie z bajek albo komiksów. Księżniczki Disneya lub stroje super bohaterów na pewno przypadną do gustu najmłodszym.

Nieodłączną częścią kostiumu są oczywiście makijaże na Halloween. Do ich wykonania możemy wykorzystać kosmetyki, które posiadamy w domu. Czerwona szminka doskonale imituje krew, natomiast oczy podkreślone czarną kredką upodobnią nas do zombie. Jeśli jednak marzy nam się niezapomniana stylizacja, powinniśmy rozważyć wizytę u makijażystki. Profesjonalna charakteryzacja nie tylko idealnie uzupełni wybrany przez nas strój, ale wyróżni nas spośród innych uczestników imprezy.

Makijaż na Halloween  to wydatek rzędu od 200 do 1000 zł. Aby nie nadwyrężał on domowego budżetu, z pomocą przychodzi krótkoterminowa —> POLOżyczka <—

Dekoracje na Halloween: jak zrobić?

Kiedy już mamy gotowy strój, czas pomyśleć o udekorowaniu domu. Najpopularniejszą ozdobą na Halloween jest oczywiście lampion z dyni. Jego wykonanie jest niezwykle proste. Pierwszym krokiem jest ścięcie czubka, który posłuży nam za czapeczkę. Następnie ze środka wydłubujemy miąższ, a na dyni rysujemy dowolnie wybrany wzór. Jeśli nie mamy zdolności artystycznych, możemy skorzystać z gotowych szablonów. Następnie zabieramy się za wycinanie. Do środka wkładamy świeczkę i gotowe.

Dobrym pomysłem są również dekoracje przypominające małe duszki.  Z białego materiału wycinamy kwadrat, na którego środku umieszczamy watę uformowaną w kulkę. Obowiązujemy ją nitką lub kolorową tasiemką, formując kształt głowy, a następnie flamastrem rysujemy oczy. Do ich wykonania możemy również użyć kolorowych guziczków. Gotowe duszki przyklejamy do sznurka i zawieszamy na żyrandolu.

Jeżeli prace manualne nie są naszą mocną stroną lub po prostu brakuje nam czasu, możemy skorzystać z gotowych ozdób. Producenci prześcigają się w pomysłach, a w ofercie możemy znaleźć całą gamę upiornych gadżetów, począwszy od  konfetti, na sztucznych pajęczynach i figurkach grobowców kończąc.

Jakie psikusy na Halloween?

Zabawy i psikusy to nieodłączny element tradycji Halloween, popularny zarówno wśród dzieci, jak również dorosłych. Jakie tradycje związane są z tym świętem?

Cukierek albo psikus to bez wątpienia najpopularniejszy zwyczaj. Dzieci w przebraniach odwiedzają sąsiadów, zbierając cukierki. Jeśli ich nie dostaną, mogą spłatać jakiegoś figla. Pomysłów jest wiele, począwszy od obwiązania drzew lub płotu papierem toaletowym, na wysmarowaniu klamki ketchupem lub dżemem kończąc.

Coraz większą popularność zyskuje także apple bobbing, polegający na wyciąganiu jabłek umieszczonych w misce z wodą bez użycia rąk, najczęściej przy pomocy zębów. Nieuszkodzone owoce symbolizują szczęście w nadchodzącym roku.

Jabłka możemy również wykorzystać do zabawy, mającej na celu przybliżenie nam tożsamości przyszłego partnera. Obierki przerzucamy do tyłu przez ramię, a litera w jaką się ułożą oznacza pierwszą literę imienia wybranka.

Podsumowanie

Halloween to dokonała okazja do oderwania się o szarej, jesiennej rzeczywistości. Kolorowe stroje, wymyślne dekoracje i halloweenowe tradycje są gwarancją doskonałej zabawy. Aby organizacja niezapomnianej imprezy nie nadwyrężyła domowego budżetu, oferujemy zaciągnięcie krótkoterminowej —> POLOżyczki <—  Złożenie wniosku zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż wycięcie lampionu z dyni.