Nowoczesne technologie coraz mocniej zaznaczają swoją obecność w naszym życiu. Odgrywają istotną rolę również w finansach, umożliwiając innowacyjne formy płatności. Polacy powoli przyswajają sobie związane z tym nowinki. Nie jesteśmy w tym jednak osamotnieni, choć w Europie są miejsca, w których gotówka odpowiada za tylko 7 proc. zawieranych transakcji.

Karty płatnicze coraz powszechniejsze

Polacy zaczynają się powoli odzwyczajać od gotówki. Zamiast tego coraz częściej decydują się finalizować transakcje w sposób pozbawiony tradycyjnej formy pieniądza. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, iż przechodzi on do historii – gotówka wciąż pozostaje najpopularniejszym środkiem płatniczym. To co ulega zmianie, to podejście społeczeństwa do nowoczesnych form płatności – Polacy upodobali sobie zwłaszcza karty płatnicze. Pod tym względem – wspólnie z Wielką Brytanią – uchodzimy za liderów w Europie. Patrząc jednak całościowo na dokonywane przez nas zakupy, to w dalszym ciągu prym wiedzie gotówka. Podobne, a nawet jeszcze większe, zamiłowanie do gotówki można zaobserwować u innych nacji Starego Kontynentu – Włochów, Niemców czy Rosjan – właśnie takie wnioski można wysnuć z raportu przeprowadzonego przez GlobalData.

Skandynawowie idą z duchem czasu, Włosi przywiązani do tradycji

Za najbardziej konserwatywną pod względem płatności nację mogą uchodzić Włosi. Aż 82 proc. zawieranych przez nich transakcji rozliczana jest za pomocą gotówki, choć jej udział w tym procesie spadł od 2016 roku o 6 punktów procentowych. Z całą pewnością wpływ na to miało wprowadzenie przez polityków regulacji, która zakazywała firmom zawierania transakcji gotówkowych w przypadku kwot nie przekraczających 1000 euro.

Zgoła odmienne jest podejście do tego aspektu w krajach skandynawskich, zwłaszcza w Norwegii. To właśnie mieszkańcy tego państwa, jak żadnego innego, pokochali nowoczesne formy płatności. Zaledwie 7 proc. transakcji rozliczana jest przez nich w tradycyjny sposób, a i tak wskaźnik ten spadł o 4 proc. w ciągu ostatnich 5 lat. Dla Szwedów oraz Duńczyków gotówka służy do finalizowania odpowiednio 18 proc. oraz 26 proc. płatności. W krajach skandynawskich na wysokim poziomie stoi sieć terminali. Coraz popularniejsze stają się w tej części Europy również inne, zaawansowane technologicznie formy finansowego rozliczania.

Każdy Polak z kartą płatniczą

Na koniec I kwartału 2017 roku Polacy posiadali prawie 37,7 mln kart płatniczych. Wychodzi zatem, że średnio każdy Polak posiadał swoją kartę. Aż 29 z nich to karty debetowe. Za ich pomocą wykonano w pierwszych trzech miesiącach roku ponad miliard transakcji o łącznej wartości 144,1 mld zł. Co ciekawe w większości przypadków były one używane najpierw do wypłacenia pieniędzy, np. z bankomatów, kas bankowych czy sklepów. Tym samym ostatecznym środkiem płatniczym i tak była gotówka. W taki sposób wydaliśmy 87 mld zł ze wspomnianej wcześniej kwoty. Dane NBP nieco zatem zakłamują rzeczywistość.