YouTube Facebook
Polożyczka oficjalny blog

Zawody przyszłości

Sierpień 31, 2018
Ciekawostki

Spis treści:

W ostatnich latach rynek pracy diametralnie się zmienia. Z jednej strony technologia i automatyka rozwijają się w błyskawicznym tempie, co sprawia, że maszyny powoli zastępują ludzi, z drugiej zaś ciągły rozkwit nauki i techniki generuje konieczność powstawiania nowych zawodów, które jeszcze kilka lat temu nie istniały lub na które nie było zapotrzebowania.

Jaki zawód wybrać?

Na pytanie o to, na jaki zawód się zdecydować, każdego roku starają się odpowiedzieć setki tysięcy maturzystów, którzy stają przed koniecznością wyboru studiów. Wszak jest to pierwszy, a zarazem najważniejszy krok na ścieżce kariery. Podejmując decyzję powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim należy śledzić aktualne trendy. W mediach raz po raz pojawiają się raporty i analizy ekspertów ds. zatrudnienia, prezentujące dynamicznie rozwijające się branże.

Również nasz styl życia, pojawiające się mody oraz sposób spędzania wolnego czasu, generują konieczność powstania nowych zawodów. Wystarczy przyjrzeć się bliżej zachowaniom społecznym, aby móc przewidzieć, na jakie profesje wkrótce zrodzi się zapotrzebowanie.

Warto się także zastanowić nad tym, w których branżach maszyny są w stanie zastąpić człowieka. Takie prognozy pozwolą nam ustalić obszary, gdzie wkrótce może nastąpić znaczna redukcja etatów. Obecnie wśród  takich sektorów wymienia się głównie górnictwo i rolnictwo.

Pamiętajmy jednak, aby nie zdawać się jedynie na statystyki i czyste kalkulacje. Warto wybrać zawód, który chociaż w pewnym stopniu będzie pokrywał się z naszymi zainteresowaniami bądź predyspozycjami. Trudno bowiem wyobrazić sobie pełnego temperamentu miłośnika podróży i adrenaliny, który kierując się wyłącznie panującą modą zostanie bibliotekarzem. Prędzej czy później taki wybór będzie skutkował frustracją, a prędzej czy później zmianą profesji.

Jakim branżom powinniśmy przyjrzeć się bliżej?

W 2018 roku na liście zawodów przyszłości znalazły się następujące profesje:

  1. Biotechnolog  – chociaż w innych krajach zawód ten jest bardzo popularny, u nas dopiero raczkuje. Zapotrzebowanie na specjalistów jest jednak coraz większe, a konkurencja niewielka. Jak sama nazwa wskazuje, obszar działań biotechnologa obejmuje biologię i technologię, a także medycynę oraz chemię. Osoba na tym stanowisku może być odpowiedzialna m.in. za opracowywanie nowych farmaceutyków, sposobów leczenia, kolejnych odmian żywności lub biopaliw. Jak widać spektrum działań jest bardzo szerokie.
  2.  Specjalista ds. IT – od wielu lat ten zawód niezmiennie znajduje się na szczycie listy najpopularniejszych i najbardziej pożądanych profesji. Wszystko za sprawą dynamicznego rozwoju usług teleinformatycznych. Na brak zatrudnienia nie mogą narzekać zarówno programiści, Senior Developerzy, jak również twórcy i testerzy aplikacji.
  3. Robotyk – o ile roboty w wielu sektorach zastępują pracę człowieka, o tyle ich rosnąca popularność rodzi potrzebę tworzenia miejsc pracy dla specjalistów, którzy te roboty będą projektować.
  4. Specjalista ds. finansów – na liście zawodów przyszłości znaleźli się zarówno analitycy finansowi, zajmujący się badaniem rynku, tworzeniem analiz i przewidywaniem zagrożeń, jak również doradcy inwestycyjni, udzielający rad podmiotom działającym na rynkach kapitałowych.
  5. Trener – mowa tutaj zarówno o trenerach sportowych, jak również trenerach rozwoju osobistego, popularnie zwanych „coachami”. Rosnące zapotrzebowanie na te zawody wynika z naszego trybu życia. Z jednej strony  duży nacisk kładziemy na tzw. „bycie fit”, z drugiej zaś coraz gorzej radzimy sobie ze stresem i problemami dnia codziennego. Poszukujemy  zatem osób, które pomogą nam w rozwoju, w każdym aspekcie życia.

Jakie zawody są opłacalne?

Najlepiej płatne zawody występują w branżach, w których pracownicy muszą posiadać unikalne i specjalistyczne umiejętności . W znacznym stopniu pokrywają się one z listą zawodów przyszłości.

Na najwyższe zarobki mogą liczyć osoby zatrudnione w branży teleinformatycznej. Pensje wahają się tam od 5000 zł miesięcznie dla konsultantów do kilkunastu tysięcy dla Architektów IT.

Dobrze płatne zawody znajdziemy również w sektorze finansowym, gdzie Kontrolerzy zarabiają w granicach 8000zł. Wysoka pensja wiąże się  z dużą odpowiedzialnością. Specjaliści ci dbają bowiem nie tylko o to, aby działalność firmy pokrywała się z założeniami budżetowymi, ale również muszą przewidywać wszystkie ryzyka, a podjęte przez nich decyzje mają wpływ na ogromne sumy, jakimi obracają przedsiębiorstwa.

Na podobne pensje mogą również liczyć Project Managerowie, których praca opiera się na kompleksowym zarządzaniu konkretnym projektem, począwszy od utworzenia zespołu, przez kontrolowanie przebiegu prac, na analizie wyników kończąc.

Jakie zawody są poszukiwane?

W ostatnim czasie mamy do czynienia z tzw. rynkiem pracownika. Szybki rozwój gospodarki, starzejące się społeczeństwo oraz migracja zarobkowa sprawiają, że w wielu sektorach brakuje rąk do pracy, przez co to właśnie pracobiorcy dyktują warunki finansowe. Czy najlepiej płatne zawody w Polsce to również te najchętniej poszukiwane? Niekoniecznie.

Z analiz ekspertów wynika, że na rynku pracy występuje głównie deficyt pracowników fizycznych. Firmy poszukują przede wszystkim kierowców, elektryków, robotników budowlanych, spawaczy i mechaników, a także fryzjerów czy kucharzy.

Luki kadrowe w wielu branżach wynikają zarówno z niskich zarobków, jak również niewystarczających kompetencji specjalistów.

 

Podsumowanie 

Wkraczając na ścieżkę kariery zawodowej warto dokładnie przemyśleć swoją decyzję, tak aby opierała się ona zarówno na naszych zainteresowaniach, jak również pokrywała z zapotrzebowaniem rynku. Odpowiednie wykształcenie odgrywa tutaj kluczową rolę. Jeśli obawiasz się o fundusze, możemy Cię uspokoić. —> POLOżyczka <—to dodatkowe pieniądze, które umożliwią Ci ukończenie wymarzonych studiów lub kursów bez strachu o finansową przyszłość.