YouTube Facebook
Polożyczka oficjalny blog

Wynajem mieszkania

Październik 11, 2018
Ciekawostki

Spis treści:

Wynajem mieszkania, chociaż może wydawać się sprawą prozaiczną, często stanowi nie lada wyzwanie i nastręcza wielu problemów. Począwszy od znalezienia interesującej nas oferty, na podpisaniu umowy kończąc. Jak wygląda wymarzone lokum? Na co zwrócić uwagę i czego się wystrzegać podczas oglądania mieszkań? A przede wszystkim jak nie dać się oszukać nieuczciwym wynajmującym. To tylko niektóre z pytań, jakie nasuwają się na myśl każdemu przyszłemu najemcy.

Zanim rozpoczniemy poszukiwania, powinniśmy zastanowić się, jaki lokal będzie dla nas odpowiedni.

Metraż

Jeżeli chcemy wprowadzić się sami, nie planujemy częstych wizyt rodziny i przyjaciół, których będziemy musieli przenocować, z pewnością wystarczającym rozwiązaniem okaże się kawalerka. W przypadku, kiedy chcemy urządzić sobie w mieszkaniu biuro albo mamy wiele sprzętów, powinniśmy rozważyć wynajem mieszkania kilkupokojowego.

Lokalizacja

Jest to jedno z głównych kryteriów branych pod uwagę podczas poszukiwań mieszkania do wynajęcia. Z jednej strony zależy nam na łatwym i szybkim dojeździe do pracy lub na uczelnię, z drugiej na dobrym połączeniu komunikacyjnym z centrum miasta.

Znalazłeś mieszkanie w idealnej lokalizacji, ale brakuje Ci pieniędzy na wynajem? Z pomocą przychodzi krótkoterminowa pożyczka —> POLOżyczka <—

Wyposażenie  

Na rynku dostępnych jest coraz więcej ofert wynajmu nieumeblowanych mieszkań. Z pewnością są one znacznie tańsze niż w przypadku lokali w pełni umeblowanych, jednak musimy dobrze przemyśleć czy jest to rozwiązanie odpowiednie dla nas. Nawet jeśli posiadamy swoje sprzęty, ich przewiezienie wygeneruje dodatkowe koszty. Jeżeli natomiast planujemy zakupić nowe meble, może okazać się, że ich cena przewyższy różnicę w czynszu. Z tych powodów powinniśmy rozważyć wynajem już w pełni wyposażonego lokalu.

Gdzie szukać mieszkania do wynajęcia?

Najlepszą opcją są oczywiście serwisy ogłoszeniowe w Internecie. Szukając mieszkania za ich pośrednictwem, mamy nie tylko możliwość skorzystania z wielu filtrów tj. cena, lokalizacja czy nawet wybór piętra, ale przede wszystkim dzięki zamieszczonym zdjęciom możemy sprawdzić  jak ono wygląda.

Pamiętajmy jednak, że fotografie często nie oddają dokładnego stanu mieszkania, dlatego przed podjęciem decyzji o wynajmie bardzo ważne jest jego obejrzenie.

Wynajem mieszkania: na co zwrócić uwagę?

Rekonesans powinniśmy rozpocząć od okolicy, w jakiej mieszkanie się znajduje. Dowiedzmy się czy jest ona bezpieczna, poczytajmy opinie jej mieszkańców w Internecie. Będąc już na miejscu sprawdźmy jak długą drogę będziemy musieli pokonać do przystanku, czy w pobliżu są sklepy i inne punkty usługowe.

Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie samego budynku. Istotna jest jego odległość od ulicy i określenie jak bardzo jest ona ruchliwa. Zwróćmy również uwagę na to, czy jest on ocieplony, a także czy znajduje się w nim działająca winda.

Krótkoterminowa Polożyczka umożliwi wynajem idealnego mieszkania bez nadwyrężania budżetu.

Nie bez znaczenia jest również usytuowanie samego mieszkania. Z pewnością bliskość zsypu na śmieci lub okien sąsiadujących z wejściem do budynku na dłuższą metę mogą stanowić problem. Jeżeli mamy do czynienia z nowym osiedlem możemy być pewni, że przez pewien czas będziemy raczeni odgłosami remontów w postaci wiertarek lub wbijanych gwoździ.

Na co należy zwrócić uwagę w samym mieszkaniu? Na wszystko. Może brzmi to banalnie, ale dokładny rekonesans pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości. Sprawdźmy zatem czy zamki w drzwiach działają poprawnie, a okna są szczelne. Odkręćmy wodę, usiądźmy na kanapie i zapalmy światła. Takie działania pozwolą nam zlokalizować ewentualne usterki w mieszkaniu.

Jeżeli mamy jakieś wątpliwości lub nie wszystko jest jasne, nie bójmy się pytać właściciela.

Dowiedzmy się czy do mieszkania przynależy komórka lokatorska lub miejsce parkingowe. Jeśli tak, czy opłaty za nie zawarte są w cenie najmu. Ustalmy też kto ponosi koszty ewentualnych napraw. Jeśli mamy zamiar wprowadzić się ze zwierzęciem, albo chcemy przeprowadzić remont, spytajmy najemcę o zgodę.

Jeśli udało nam się znaleźć idealne mieszkanie, które przekracza budżet, z pomocą przychodzi krótkoterminowa pożyczka —> POLOżyczka <—

Wynajem mieszkania: co zawrzeć w umowie?

Przede wszystkim czas trwania umowy, okres wypowiedzenia, a także dokładną rozpiskę wszystkich kosztów, z wyszczególnieniem ceny najmu, czynszu oraz opłat za media. Dokładnie wskażmy czy płatne są ryczałtem czy według wskazań liczników.

Osobny punkt powinniśmy poświęcić kaucji za mieszkanie, określmy jej wysokość, a także warunki zwrotu.

Nieodłącznym elementem umowy powinien być protokół zdawczo-odbiorczy. Zapiszmy w nim aktualny stan liczników oraz listę sprzętów znajdujących się w mieszkaniu wraz z ich stanem technicznym.

Po podpisaniu umowy warto zrobić zdjęcia lokalu, co pozwoli nam uchronić się przed nieuczciwymi najemcami. Często bowiem właściciele chcą obarczyć najemców kosztami za naprawy lub usterki, które były już w mieszkaniu wcześniej.

Ile kosztuje wynajem mieszkania?

Miesięczny koszt najmu mieszkania zależy od wielu czynników. Na cenę wpływa metraż, lokalizacja, a przede wszystkim wielkość miasta, w którym poszukujemy lokalu. Im jest ono większe, tym ceny są wyższe. Ważne są też takie czynniki jak balkon, komórka lokatorska czy standard wykończenia.

Przykładowo, za nowoczesną kawalerkę w centrum Warszawy musimy zapłacić w granicach 2500zł, tyle samo wydamy za dwupokojowe mieszkanie na obrzeżach stolicy.

Koszt wynajęcia podobnych lokali w mniejszych miastach to średnio 900zł i 1300zł.

Podsumowanie

Poszukując mieszkania do wynajęcia nie powinniśmy podejmować pochopnych decyzji. Sprawdźmy kilka ofert, porównajmy je i wybierzmy tą, która najbardziej nam odpowiada. Aby pieniądze nie były przeszkodą w wyborze idealnego lokalu, oferujemy krótkoterminową pożyczkę —> POLOżyczka<—. Jej zaciągnięcie trwa krócej i jest łatwiejsze od sporządzenia umowy najmu.