YouTube Facebook
Polożyczka oficjalny blog

Szukanie pracy

Wrzesień 4, 2018
Ciekawostki

Spis treści:

Niezależnie od tego, czy właśnie ukończyłeś szkołę i wkraczasz na ścieżkę kariery zawodowej, zostałeś zwolniony albo z pewnych względów sam zrezygnowałeś z dotychczas zajmowanego stanowiska, przed Tobą nie lada wyzwanie. Znalezienie pracy.

Jak szukać pracy?

Poszukiwania powinieneś rozdzielić na dwa obszary: online oraz kanały tradycyjne.

Kanały online

Przede wszystkim zadbaj o aktualizację swoich profili zawodowych w portalach branżowych, a także za pomocą dostępnych opcji poinformuj rekruterów o tym, że jesteś na etapie poszukiwania zatrudnienia.

Nie możesz również pominąć portali z ogłoszeniami o pracę. Dają one możliwość znalezienia wymarzonego stanowiska w oparciu o wiele różnych kryteriów, począwszy od lokalizacji, poprzez wysokość wynagrodzenia, na  formie zatrudnienia kończąc.

Swój życiorys możesz również wysłać do Agencji Pracy. Aplikacja trafi do bazy danych, a w momencie, kiedy Twoje doświadczenie pokryje się z zapotrzebowaniem któregoś z pracodawców, zostaniesz zaproszony na rozmowę.

Dodatkowo na wielu portalach społecznościowych istnieją grupy zrzeszające przedstawicieli różnych branż i zawodów, na których możesz zamieścić swoje ogłoszenie.

Nie znalazłeś interesującej Cię oferty? Nic nie szkodzi. Wykaż się proaktywną postawą i wyślij aplikację do firmy, w której chciałbyś być zatrudniony. Przede wszystkim pokażesz pracodawcy, że zależy Ci na pracy właśnie u niego, ponadto masz pewność, że Twoje CV nie zginie w gąszczu innych życiorysów.

Kanały offline

Szukając pracy nie warto ograniczać się wyłącznie do Internetu. Korzystanie z wielu źródeł jednocześnie zwiększa Twoje szanse na znalezienie wymarzonego stanowiska.

W ostatnim czasie na popularności zyskują biznesowe spotkania tzw. meetupy. Biorąc w nich udział nie tylko nawiążesz znajomości z osobami, które mają podobne zainteresowania, ale również  masz szansę uzyskać informacje o prowadzonych rekrutacjach.

Idealnym miejscem na znalezienie ciekawej oferty są także Targi Pracy. Biorą w nich udział przedstawiciele firm z całego kraju, z wielu różnych branż. Uczestnicząc w takim wydarzeniu masz możliwość zapoznania się z ofertami wielu pracodawców, nawiązania z nimi bezpośredniego kontaktu oraz pozostawienia swojego CV.

Jeśli jesteś studentem, możesz odwiedzić biuro karier na swojej uczelni. Znajdziesz tam nie tylko oferty praktyk, ale również płatnych etatów.

Popytaj wśród znajomych. Zadzwoń do osób, które pracują w Twojej branży, wyślij maila lub napisz post na Facebooku. Taka wiadomość może być udostępniana dalej, co zwiększa Twoje szanse na znalezienie pracy.

Szukaj na lokalnym rynku. Przeglądaj ogłoszenia w prasie, odwiedź Urząd Pracy. Często oferty wywieszane są na tablicach informacyjnych lub w witrynach firm lub punktów usługowych.

Jak szukać pracy za granicą?

Jeśli interesuje Cię praca za granicą, swoje poszukiwania zdecydowanie powinieneś skoncentrować na Internecie. Strony z ogłoszeniami coraz częściej publikują oferty od międzynarodowych pracodawców. Możesz również odwiedzić witryny z interesujących Cię krajów.

Z pomocą przychodzą  też portale branżowe oraz społecznościowe. Ich użytkownicy pochodzą z całego świata, zatem dotarcie do pracodawców nawet z drugiej półkuli nie stanowi większego problemu.

Kiedy już znalazłeś interesującą Cię ofertę, nadchodzi czas na wysłane życiorysu.

Jak napisać CV?

Pamiętaj, że w odpowiedzi na jedno ogłoszenie o pracę spływa od kilkunastu do nawet kilkuset aplikacji. Rekruter tak naprawdę podejmuje decyzję o dalszym losie kandydata w ciągu pierwszych kilkunastu sekund.  Jak zatem skutecznie przyciągnąć jego uwagę?

Estetyka. Zadbaj o to, aby Twój życiorys był przejrzysty i czytelny. Chaotycznie wypisane informacje, kolorowe czcionki, brak akapitów lub co gorsza błędy, automatycznie zmniejszają Twoje szanse.

Bądź profesjonalny. Adres mailowy zawierający Twoje przezwisko albo fotografia z balu maskowego nie są dobrym pomysłem.  Zdjęcie do CV powinno być starannie dobrane. Pamiętaj, że dobre pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz. Pisz zwięźle, ale nie stosuj ogólników. Samo hasło sprzedaż lub marketing niewiele o Tobie powie.

Nie koloryzuj lub co gorsza nie kłam. Wszystkie informacje zawarte w CV bardzo łatwo zweryfikować.

Skoncentruj się na kwestiach, które mają znaczenie dla stanowiska, na które aplikujesz. Uwzględnianie w umiejętnościach obsługi urządzeń biurowych nie ma sensu, jeśli ubiegasz się np. o posadę kierowcy.

Nie zapomnij o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Często brak klauzuli skutkuje odrzuceniem dobrego CV.

Rozmowa rekrutacyjna

Gratulacje. Zwróciłeś uwagę potencjalnego pracodawcy. Czeka Cię teraz rozmowa rekrutacyjna. Jak się do niej dobrze przygotować?

Zbierz informacje. Dokładny research nie tylko pozwoli Ci lepiej poznać firmę, ale również pomoże w przygotowaniu pytań do Twojego rozmówcy. Tak, na spotkaniu zadawaj pytania. Dzięki temu udowodnisz, że do procesu rekrutacji podchodzisz poważnie i jesteś zainteresowany stanowiskiem.

Sprawdź też, jakie pytania najczęściej padają podczas rozmów kwalifikacyjnych. Dzięki temu będziesz miał szansę wcześniejszego przygotowania odpowiedzi. Na pewno rekruter poruszy kwestię wynagrodzenia. Dokładnie określ, ile chciałbyś zarabiać. Warto założyć pewne widełki, dzięki czemu będziesz mieć pole do negocjacji.

Dzień wcześniej nie kładź się późno spać, abyś na spotkaniu był wypoczęty. Przyjdź wcześniej. Spóźnienia nie są mile widziane, a złe pierwsze wrażenie trudno będzie zatrzeć.  Po rozmowie wyślij maila z podziękowaniem. Być może będzie to detal, który przechyli szalę zwycięstwa na Twoją stronę.

Podsumowanie

Poszukiwanie pracy wymaga dodatkowych nakładów finansowych. Czasem są to opłaty za udział w konferencjach, innym razem koszt kursów lub szkoleń, które mają na celu podnieść Twoje kwalifikacje. Jeśli zostaniesz zaproszony na rozmowę, bywa że w innym mieście, musisz doliczyć koszty dojazdu.

Aby kwestie związane z finansami nie zaprzątały Ci głowy, z pomocą przychodzi—> POLOżyczka<— Ty koncentruj się na zrobieniu najlepszego wrażenia na potencjalnych pracodawcach, a my zadbamy o Twoją płynność finansową.