YouTube Facebook
Polożyczka oficjalny blog

Prywatna opieka medyczna czy NFZ

Wrzesień 11, 2018
Ciekawostki

Spis treści:

Jeszcze kilka lat temu w kwestii leczenia polegaliśmy wyłącznie na państwowej służbie zdrowia. Dziś coraz większą popularność zyskuje prywatna opieka medyczna. Na rynku pojawiają się kolejne placówki, a do oferty towarzystw ubezpieczeniowych trafiły także polisy zdrowotne. Którą z opcji zatem wybrać? Zanim podejmiemy decyzję, przyjrzyjmy się im bliżej pod kątem różnych kryteriów.

NFZ i prywatna opieka medyczna: dostęp do specjalistów

W ramach NFZ otrzymujemy nielimitowany dostęp do wszystkich specjalistów, badań oraz leczenia szpitalnego. Przynamniej teoretycznie. Rzeczywistość nie jest już niestety tak kolorowa. Co prawda Narodowy Fundusz Zdrowia takie usługi nam gwarantuje, jednak braki kadrowe wśród personelu medycznego i ogólna słaba kondycja polskiej służby zdrowia sprawiają, że na leczenie u specjalisty musimy czekać nawet kilkanaście miesięcy. Często decydujemy się zatem na wizytę w gabinecie prywatnym.

Pokrycie kosztów takiego leczenia bez nadwyrężania budżetu zapewni —>POLOżyczka <—

Sprawa wygląda inaczej w przypadku prywatnej opieki medycznej. To czy możemy skorzystać z usług specjalistów zależy od wybranego przez nas pakietu. Najtańsze abonamenty obejmują podstawową opiekę zdrowotną. Te droższe umożliwiają wizyty u dowolnych lekarzy. Terminy są zdecydowanie krótsze niż w przypadku NFZ i wynoszą najczęściej od kilku do kilkunastu dni.

Nie tylko czas oczekiwania na wizytę stanowi o dostępności specjalistów. Ważna jest również sama procedura zapisania się do lekarza. Niestety pod tym względem publiczna opieka zdrowotna wypada  blado na tle konkurencji. Długie kolejki do rejestracji, konieczność wizyty u lekarza pierwszego kontaktu w celu otrzymania skierowania do specjalisty, to tylko niektóre z problemów, jakim stawiają czoła pacjenci. W przypadku prywatnej opieki medycznej mamy możliwość bezpośredniego zapisania się do konkretnego lekarza, często za pośrednictwem formularzy online lub dedykowanych do tego celu aplikacji.

NFZ i prywatna opieka medyczna:  poziom usług

Często można się spotkać z opinią, że poziom leczenia w placówkach prywatnych jest o wiele wyższy niż w NFZ. Nie jest to do końca prawda. Wiedza lekarzy jest w obu przypadkach porównywalna. Problem leży jednak gdzie indziej. Pracownicy publicznej służby zdrowia  coraz częściej odbywają nawet kilkudziesięciogodzinne dyżury, przez co przyjmują  swoich pacjentów w stanie permanentnego przemęczenia.

Poziom usług determinuje również stan całej infrastruktury. Złe warunki sanitarne, brak miejsc w szpitalach i przestarzały sprzęt to niestety codzienność NFZ.

NFZ i prywatna opieka medyczna:  zakres usług

Choć terminy bywają odległe, publiczna służba zdrowia gwarantuje nam jednakowy dostęp do wszystkich usług medycznych. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku prywatnego ubezpieczenia.

Tutaj zakres świadczeń określa rodzaj wykupionego abonamentu. Do wyboru mamy podstawową opiekę medyczną, rozbudowane pakiety obejmujące dostęp do wszystkich usług, a także specjalne oferty przygotowane dla konkretnych pacjentów np. kobiet w ciąży lub seniorów.

Jednak nawet wykupując najdroższy pakiet medyczny nie będziemy mogli skorzystać z następujących świadczeń: leczenie bezpłodności i wad wrodzonych, leczenie uzależnień od alkoholu i środków odurzających, ratunek dla ofiar wojny oraz ataków terrorystycznych. Prywatna opieka medyczna nie gwarantuje nam również pomocy w przypadku popełnienia lub usiłowania popełnienia samobójstwa. Pamiętajmy też, że jedynie w NFZ otrzymamy dostęp do leczenia sanatoryjnego lub zwrot za leki refundowane.

W prywatnych placówkach często stosuje się też wykluczenia lub ograniczenia. Karencja, czyli okres, w którym nie będziemy mogli skorzystać z konkretnych usług obejmuje m.in. rehabilitację lub zabiegi szpitalne. Często prywatne ubezpieczenie umożliwia podjęcie leczenia stomatologicznego tylko po wizycie sanacyjnej, podczas której lekarz bada stan uzębienia. Oznacza to, że dopiero po płatnym wyleczeniu wszystkich ubytków, będziemy mogli skorzystać z usług dentystycznych objętych pakietem.

NFZ i prywatna opieka medyczna:  ile to kosztuje?

Do korzystania z usług medycznych w ramach NFZ uprawniona jest każda osoba, która odprowadza składki na ubezpieczenia zdrowotne. W imieniu zatrudnionych na podstawie Umowy o Pracę robi to pracodawca, odciągając 9% wynagrodzenia z każdej pensji.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą składki muszą opłacać same. Ich wysokość regulowana jest przez państwo, a w 2018 roku wynosi 319,94 zł miesięcznie.

NFZ oferuje też możliwość ubezpieczenia dobrowolnego. Mogą z niego korzystać wszystkie osoby, które nie są nigdzie zatrudnione. W ich przypadku wysokość składki zależy od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. W trzecim kwartale 2018 r. jest to kwota  433,16 zł.

Koszt prywatnego ubezpieczenia zaczyna się od kilkudziesięciu zł miesięcznie, a najdroższe abonamenty sięgają kwot w granicach 700 zł.  Cena zależy oczywiście od zakresu oferowanych usług. Najmniej zapłacimy za podstawową opiekę medyczną i badania laboratoryjne. Najwięcej kosztują pakiety obejmujące leczenia szpitalne, rehabilitacje oraz wizyty domowe. Nie bez znaczenia pozostaje również wiek pacjenta. Im starsza jest osoba ubezpieczona, tym więcej wyniesie ją składka.

Podsumowanie

Na jaką opcję powinniśmy się zatem zdecydować? Jak mówi przysłowie od przybytku głowa nie boli. Podobnie jest z opieką zdrowotną, na której zdecydowanie nie powinniśmy oszczędzać. Warto zatem do ubezpieczenia NFZ dokupić prywatne, z którego skorzystamy w momencie, kiedy dostęp do publicznej służby zdrowia będzie ograniczony. Wybór zależy wyłącznie od naszych preferencji. Najlepiej przyjrzeć się sobie i swoim najbliższym, przeanalizować tryb życia oraz historię przebytych chorób, a potem dobrać właściwy pakiet. Aby pieniądze nie stały na drodze do zakupu interesującego nas ubezpieczenia oferujemy skorzystanie z  —> POLOżyczki <— Gwarantujemy, że wypełnienie wniosku i otrzymanie pieniędzy jest szybsze i łatwiejsze niż umówienie się na wizytę do specjalisty.