YouTube Facebook
Polożyczka oficjalny blog

Mikołajki

Grudzień 6, 2018
Ciekawostki

Spis treści:

Dziś obchodzimy Mikołajki – święto wyczekiwane na całym świecie, zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Z tej okazji przybliżamy jego genezę, sprawdzamy skąd pochodzi zwyczaj obdarowywania się prezentami, opisujemy jak obchodzone jest w Polsce oraz na świecie, a także pokazujemy gdzie wysłać list do Świętego Mikołaja.

Mikołajki:  historia

Mikołajki obchodzone są na cześć świętego Mikołaja, biskupa pochodzącego z Miry. Według religii chrześcijańskiej miał on żyć na przełomie III i IV wieku na terenie dzisiejszej Turcji. Prawdopodobnie pochodził z bogatej rodziny. Chętnie pomagał potrzebującym, dlatego rozdał biednym cały odziedziczony po rodzicach majątek. Jak głosi legenda, jeden z sąsiadów przez lata naśmiewał się z pobożności Mikołaja. W ramach kary, Bóg doprowadził go do skrajnej biedy. Ponieważ bez posagu nikt nie chciał pojąć jego córek za żony, mężczyzna aby uratować swoją sytuację, postanowił je sprzedać. Mikołaj potajemnie wrzucał przez okno pieniądze na posag dla panien. Za trzecim razem sąsiad zorientował się, kto jest jego wybawicielem. Właśnie to wydarzenie miało dać początek tradycji dzielenia się prezentami.

Dziś Święty Mikołaj uznawany jest za opiekuna wszystkich potrzebujących. Określany jest jako patron m.in. ubogich, sierot, panien na wydaniu, więźniów, podróżników, piekarzy i cukierników, adwokatów, marynarzy i żeglarzy, a także jeńców, sprzedawców wina czy nawet kobiet lekkich obyczajów.

Pierwsze wzmianki o obchodach Mikołajek na terenach Polski pochodzą z XIX w. Początkowo Święty zostawiał prezenty w domach w nocy z 5. na 6. grudnia. W późniejszym okresie odwiedzał najmłodszych w towarzystwie anioła i diabła, pytając rodziców o ich zachowanie i znajomość pacierza. Grzeczne dzieci otrzymywały prezenty, natomiast niegrzeczne rózgi.

Prezenty na Mikołajki

Obecnie Mikołaja możemy spotkać zarówno w domach, jak również przedszkolach lub szkołach. Ponadto w dzisiejszych czasach nie tylko dzieci, ale również dorośli obdarowują siebie podarunkami. Wśród domowników, jak również współpracowników czy po prostu przyjaciół panuje zwyczaj kupowania prezentów.

Zakup tych idealnych, zarówno na Mikołajki, jak również na Święta Bożego Narodzenia, umożliwi krótkoterminowa —> POLOżyczka <— udzielana online. To dodatkowy zastrzyk gotówki otrzymywany przy minimum formalności. Do 1000 zł całkowicie za darmo.

List do Świętego Mikołaja: jak narodziła się tradycja, gdzie go wysłać?

Skąd święty Mikołaj, albo jego pomocnicy wiedzą, o jakich prezentach marzymy? Oczywiście z listów jakie do niego wysyłamy. Tradycja ta sięga początków XX w. i narodziła się w Stanach Zjednoczonych. Początkowo to dzieci otrzymywały wiadomości, które w imieniu Mikołaja przesyłali do nich rodzice, prosząc o grzeczność i dobre zachowanie. Z czasem najmłodsi zaczęli na nie odpisywać, a listy ze względu na brak prawdziwego adresata były niszczone. W 1913 roku biznesman John Gluck powołał do życia organizację Santa Claus Association, która odpisywała na wiadomości i pomagała najbardziej potrzebującym dzieciom. Chociaż kilkanaście lat później firma została zamknięta w cieniu finansowego skandalu, tradycja wysyłania listów do Świętego Mikołaja jest kontynuowana do dziś. Obecnie istnieje kilka adresów pod który możemy wysłać nasze marzenia i prośby. Za najpopularniejszy uznawany jest ten w Rovaniemi:

Santa Claus
Arctic Circle 96930
Rovaniemi
Finlandia

Co ciekawe, nawet jeśli naszą przesyłkę zaadresujemy tylko “do świętego Mikołaja”, trafi ona w odpowiednie ręce.

Jak obchodzić Mikołajki?

Mikołajki to nie tylko obdarowywanie się prezentami, ale również okazja do urządzania zabaw, niezależnie od tego, ile mamy lat.

Zabawy dla najmłodszych

Potrafią doskonale łączyć przyjemne z pożytecznym. W przeddzień Mikołajek możemy przygotować list od Świętego Mikołaja lub renifera z zadaniami dla dziecka np. posprzątanie zabawek lub wyprowadzenie psa na spacer. Ich wykonanie gwarantuje otrzymanie prezentów.

Innym pomysłem jest schowanie prezentów np. w szafie zamykanej na klucz i zostawienie kilku wskazówek, jak go znaleźć. W zależności od wieku naszej pociechy, mogą to być opisy lub rysunki.

Zabawy dla dorosłych 

Jak mawiają, w głębi duszy wszyscy jesteśmy dziećmi, niezależnie od wieku. Mikołajki to doskonała okazja, aby dać temu wyraz.

W biurze możemy zarządzić odpowiedni dress code. Oznacza to, że wszyscy pracownicy zakładają na siebie mikołajowy element garderoby np. sweter w renifery lub czerwoną czapkę z pomponem.

Nawet wzajemne obdarowywanie się prezentami można zamienić w dobrą zabawę. Zamiast zwykłego rozpakowywania podarunków, pobawmy się w zgadywanie. Obdarowywanej osobie zasłaniamy oczy, a jej zadaniem jest odgadnięcie wyłącznie przy pomocy rąk, co otrzymała.

Tak naprawdę tylko od naszej wyobraźni zależy, jak urozmaicimy ten wyjątkowy dzień. Co ważne wszystkie te zabawy możemy również urządzić w okresie świątecznym. Zatem jeśli nie przygotowaliśmy ich na Mikołajki, nic straconego.

Jak obchodzone są Mikołajki na świecie?

Choć Mikołajki obchodzone są prawie na całym świecie, w każdym kraju tradycja wygląda inaczej. Nie wszędzie przypadają na 6. grudnia i nie zawsze dzieci odwiedza Święty Mikołaj.

Przykładowo w Belgii i Holandii dzieci otrzymują prezenty już 5. grudnia, w Rosji w Nowy Rok, w Syrii pierwszego stycznia, natomiast we Włoszech dopiero w Święto Trzech Króli.

Chociaż jak sama nazwa wskazuje, w Mikołajki prezenty powinien rozdawać Święty Mikołaj, nie wszędzie tak jest. W Rosji zastępuje go Dziadek Mróz, we Włoszech wiedźma Befana, a w Syrii … wielbłąd.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, kto i kiedy rozdaje prezenty, warto zadbać o to, aby Mikołajkowe podarki były wyjątkowe i sprawiły naszym bliskim dużo radości. Zakup tych idealnych umożliwi krótkoterminowa —> POLOżyczka<— To dodatkowa gotówka aż do 8000 zł z RRSO wynoszącą 1968,24%. Jej zaciągnięcie jest nawet szybsze niż napisanie listu do Świętego Mikołaja.