YouTube Facebook
Polożyczka oficjalny blog

Kursy języków obcych

Wrzesień 26, 2018
Ciekawostki

Spis treści:

Ziemia w ciągu ostatnich kilku lat stała się globalną wioską. Obecnie bez problemu możemy podróżować po całym świecie, zarówno w celach turystycznych, jak również zawodowych.

Ponadto z jednej strony polskie firmy coraz chętniej zatrudniają obcokrajowców, z drugiej my sami nie mamy większych problemów, żeby znaleźć pracę na drugim końcu globu.

Aby móc w pełni korzystać z możliwości jakie są nam dane w dzisiejszych czasach, konieczna  jest znajomość języków obcych, których zatem powinniśmy się uczyć. Jakie sposoby zapewnią nam najbardziej efektywny poziom ich przyswajania?

Ile jest języków na świecie?

Choć językoznawcy szacują, że jest ich około 6-7 tysięcy, niektóre źródła mówią o „zaledwie” 3 tysiącach. Tak duża rozbieżność spowodowana jest trudnościami z klasyfikacją. To co część ekspertów uznaje za język, dla niektórych jest tylko dialektem.

Według ekspertyz do 2100 roku ponad połowa obecnie istniejących języków przestanie istnieć. Wynika to z faktu, że posługują się nimi tylko plemiona, które skazane są na wymarcie.

Taki los na pewno nie spotka języka mandaryńskiego, będącego najczęściej używanym językiem świata. Włada nim aż 1281 milionów ludzi. Na drugim miejscu uplasował się język hiszpański (437 milionów), a na trzecim angielski (372 miliony).

Jakiego języka obcego warto się uczyć?

O tym każdy musi zdecydować sam własnym zakresie. Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, jaki język może okazać się przydatny w przyszłości. Przeanalizujmy naszą sytuację zawodową. Być może firma w której pracujemy zamierza nawiązać współpracę z zagranicznym partnerem, albo sami planujemy wyjazd zarobkowy do innego kraju? Nauka języka pod kątem naszych planów na pewno jest bardzo dobrym pomysłem.

Jeżeli nie wiemy, czy jakiś konkretny język przyda nam się w przyszłości, dobrym pomysłem jest nauka angielskiego, którym będziemy mogli porozumiewać się w większości miejsc na świecie.

Opłacenie dowolnie wybranego kursu umożliwi —> POLOżyczka <—

Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z językami obcymi, warto rozpocząć od tych uważanych za najłatwiejsze. Należą do nich włoski oraz hiszpański. Dźwięczne oraz posiadające łatwą do przyswojenia gramatykę z pewnością okażą się przyjemnym wstępem do lingwistycznej przygody.

A może do tematu języków obcych podejść w sposób mniej konwencjonalny i rozważyć naukę języka migowego?

Umiejętność posługiwania się nim umożliwi komunikację z osobami głuchoniemymi, a także podjęcie pracy w zawodzie nauczyciela lub tłumacza, którego zarobki wynoszą  80-100zł za godzinę. Z pewnością jest to zatem dochodowa profesja.

W zależności od poziomu zaawansowania, ceny kursów wahają się w granicach 500-1000zł.

Jeśli przeszkodę w rozpoczęciu nauki stanowią wyłącznie finanse, z pomocą przychodzi —> POLOżyczka <—

Czy warto uczyć się języków obcych?

W dzisiejszych czasach wydaje się, że jest to pytanie retoryczne. Znajomość języków obcych niesie za sobą liczne profity. Przede wszystkim możliwość znalezienia lepszej pracy oraz większa szansa na awans.

Taka umiejętność może też zagwarantować nam wyjazd na zagraniczny staż lub kontrakt, co wiąże się nie tylko z finansami, ale również szansą zamieszkania w innym kraju. To doskonała okazja do poznania jego historii oraz kultury.

Znając język obcy, zatrudnienia możemy poszukać również na własną rękę. Coraz częściej zamiast etatu w korporacjach, wybieramy pracę w egzotycznych krajach w charakterze nauczyciela języka, łącząc podróżowanie z możliwością zarobku.

Ponadto umiejętność swobodnego komunikowania się z ludźmi w dowolnym miejscu na ziemi to gwarancja bezpieczeństwa oraz komfortu.

Co niemniej ważne, znajomość języków obcych to także większa pewność siebie oraz zadowolenie z własnego rozwoju.

Jak szybko nauczyć się języka?                                               

Nie istnieje złoty środek. Ważna jest systematyczność, konsekwencja oraz dobry nauczyciel. Być może znajomy, który sam niedawno rozpoczął naukę, okaże się pomocny w opanowaniu pewnego zagadnienia, jednak jeśli chcemy bezbłędnie władać jakimś językiem, na pewno powinniśmy zwrócić się do native speakerów.

Takich znajdziemy w szkołach języków obcych, które w większości przypadków posiadają bardzo bogatą ofertę. Możemy wybierać pomiędzy kilkunastoma językami, poziomami zaawansowania, wielkościami grup, a także intensywnością kursów oraz celem nauki. Część pomaga nam przyswoić język biznesowy lub mowę potoczną, inne przygotowują do państwowych egzaminów.

W zależności od przyjętych przez nas kryteriów, za semestr nauki zapłacimy od kilkuset do 6000zł.

Dodatkowy zastrzyk gotówki potrzebny do opłacenia wybranych przez nas kursów zapewni —> POLOżyczka <—

W ostatnim czasie coraz większą polarnością cieszą się obozy językowe, organizowane zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ich uczestnicy komunikują się wyłącznie w wybranym języku, a kadrę opiekunów stanowią głównie obcokrajowcy.

W zależności od lokalizacji i długości obozu, za taki wyjazd musimy zapłacić w granicach 5000zł.

Alternatywą dla powyższych rozwiązań są indywidualne zajęcia u native speakerów. Często są to obcokrajowcy, którzy udzielając lekcji zarabiają na własne wydatki. Do wyboru mamy zajęcia prowadzone na żywo lub online. Za godzinę konwersacji musimy zapłacić w granicach 80-200zł.

Doskonałym sposobem na intensywną naukę jest wyjazd za granicę. W innym kraju codziennie jesteśmy zmuszeni komunikować się w obcym języku, szybko przełamując swoje bariery.

Takie możliwości gwarantuje m.in. praca w charakterze opiekuna dzieci lub osób starszych.

Podsumowanie

Posługiwanie się językiem obcym to umiejętność, która bez wątpienia przydaje się w dzisiejszych czasach, zarówno w sytuacjach prywatnych, jak również zawodowych. Kursy i szkolenia językowe to wydatek, który zdecydowanie warto ponieść i który na pewno zwróci się w przyszłości. Ich opłacenie bez obaw o finanse zapewni —> POLOżyczka <—