YouTube Facebook
Polożyczka oficjalny blog

Kim są klienci firm pożyczkowych?

Sierpień 4, 2017
Ciekawostki

Spis treści:

Osoby korzystające z usług instytucji pozabankowych to przede wszystkim osoby młode, ze stałym źródłem dochodu. Pożyczanie pieniędzy osobom niewypłacalnym jest dla firm udzielającym takiej formy zobowiązania zbyt dużym ryzykiem.

Pożyczkobiorca to świadomy klient

Świadczenie usług finansowych przez Internet znacznie usprawniło proces pożyczania pieniędzy. Dziś nie trzeba już udawać się do stacjonarnej placówki. Wszystkie formalności można załatwić w domowym zaciszu. Taka forma jest wyjątkowo atrakcyjna dla ludzi młodych, przed którymi nowe technologie nie mają żadnych tajemnic. To właśnie oni najczęściej korzystają z usług firm pożyczkowych. Dzięki temu mogą sobie pozwolić na zakup potrzebnego sprzętu do domu, bez konieczności oczekiwania przechodzenia długiego procesu weryfikacyjnego w banku lub oczekiwania na wypłatę. Jednocześnie posiadanie pracy, zapewnia im stabilne źródło dochodu, co sprawia, że nie muszą się oni martwić o to, że nie spłaca zobowiązania. Klientami instytucji pozabankowych nie są, jak można często usłyszeć, ludzie starsi czy zadłużeni. Aż 80% z nich to osoby przed 35. rokiem życia.

Wakacje

Dla wielu zaskakujące może być również to, że z tej grupy 8 na 10 pożyczkobiorców posiada przynajmniej jeden kredyt w banku. Z tej liczby ponad 70% klientów spłaca to zobowiązanie w terminie.

Mit pożyczek dla osób niewypłacalnych

To tylko jeden z kilku profili pożyczkobiorców. Aby do końca obalić mit, jakoby osobami korzystającymi z usług instytucji pozabankowych były osoby zadłużone, należy przyjrzeć się również samym firmom udzielającym pożyczek. Każde przedsiębiorstwo ma przynosić przede wszystkim zyski. W przypadku podmiotów świadczących wspomnianą formę zobowiązań, jest on uzależniony od tego, czy zobowiązanie zostanie spłacone. Jak przyznał w rozmowie z portalem finanse.wp.pl Prezes Zarządu Związku Firm Pożyczkowych Jarosław Ryba, świadczenie takich usług podmiotom, zagrożonym wizytą komornika mija się z celem. Wszystko dlatego, że środki nie trafią na konto instytucji pozabankowej, a zostaną zajęte właśnie przez egzekutora. Co więcej, jeśli problem ze spłatą jest przewlekły, to przedsiębiorstwa pożyczkowe sprzedają dług firmom windykacyjnym za 1/5 wartości długu. Tym samym pozbywają się nieprzyjemnego problemu jakim jest konieczność egzekwowania spłaty, ale jednocześnie tracą ogromną część udzielonego zobowiązania. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zatem całkowite zrezygnowanie z udzielania pożyczek osobom niewypłacalnym.

Wolny zawód i ludzie młodzi

Warto również wspomnieć o jeszcze dwóch rodzajach klientów instytucji pozabankowych. Pierwszym z nich są osoby wykonujące wolny zawód. Bardzo często przez kilka miesięcy w roku inkasują oni pokaźne wynagrodzenia. Rozliczają się jednak w oparciu o umowy cywilno-prawne lub na podstawie faktur wystawianych przez jednoosobową działalność gospodarczą. Sprawia to, że w przypadku przejściowych problemów finansowych nie są oni wiarygodni dla banków, a w przypadku takich osób dziury w domowym budżecie niestety się zdarzają. Wszystko dlatego, że ich dochody uzależnione są od ilości otrzymanych zleceń. Lekarstwem na te dolegliwości okazuje się wówczas właśnie pożyczka.

Drugą ze wspomnianych grup są najmłodsi klienci, którzy nie wyrobili sobie jeszcze historii kredytowej. Bardzo często również, dopiero zaczynając swoją karierę zawodową, pracują w oparciu o tzw. umowy „śmieciowe”. Nawet jeśli zatem każdego miesiąca na ich konto wpływa wynagrodzenie, to i tak w oczach banku jawią się jako niepewni klienci, a kwota uposażenia schodzi na drugi plan.

Mimo iż usługi instytucji pozabankowych, udzielających finansowych zobowiązań, od kilku lat cieszą coraz większą popularnością, to w oczach społeczeństwa w dalszym ciągu pokutuje przekonanie, że klientami tych firm są osoby zadłużone. Tak jednak nie jest. Zobowiązania zaciągane są przede wszystkim przez osoby młode, z dobrą sytuacją finansową lub takie, które mają przejściowe kłopoty finansowe.