YouTube Facebook
Polożyczka oficjalny blog

Jaki aparat kupić?

Sierpień 10, 2018
Ciekawostki

Spis treści:

Niezależnie od tego czy zdjęcia robimy okazjonalnie na rodzinnych uroczystościach, czy często łapiemy w kadr momenty z naszego życia, warto dobrze przemyśleć kwestię zakupu aparatu, aby sprzęt był jak najlepiej dopasowany do naszych potrzeb i umiejętności. 

Aparat fotograficzny

W czasach kiedy praktycznie każdy aparat telefoniczny umożliwia robienie dobrych zdjęć, zastanawiamy się czy jest w ogóle sens kupować profesjonalny sprzęt. Jeżeli nie zamierzamy się ograniczać wyłącznie do robienia selfie odpowiedź zdecydowanie brzmi tak.

Przede wszystkim taki sprzęt ma większą matrycę. Umożliwia on także robienie wyraźnych zdjęć w trybie makro oraz posiada lepszą lampę błyskową. Wszystkie te czynniki mają duży wpływ na jakość wykonywanych fotografii.

Skoro już wiemy, że warto zainwestować w profesjonalny aparat, pozostaje kwestia czy zakupić kompakt czy lustrzankę.

 Aparat cyfrowy

Aparaty kompaktowe, powszechnie zwane cyfrówkami przeznaczone są dla mniej wymagających użytkowników. Przez to, że nie posiadają tylu funkcji co lustrzanki, są od nich zdecydowanie tańsze.  Na ich korzyść przemawia również fakt, że mają zazwyczaj niewielkie rozmiary, są poręczne i łatwe w obsłudze.

Do głównych wad aparatów cyfrowych można zaliczyć niewielką  matrycę oraz dużą głębię ostrości co oznacza brak możliwości wyostrzenia elementu wyłącznie na pierwszym lub drugim planie zdjęcia. W takim sprzęcie nie możemy również wymieniać obiektywów.

Musimy jednak wiedzieć, że kompakt kompaktowi nie równy. Chociaż najprostsze nie mają zaawansowanych funkcji, na rynku dostępne są  modele o wysokich parametrach, oferujące wybór różnych trybów  pracy a także posiadające duży, nawet  pięćdziesięciokrotny zoom.

Ceny aparatów kompaktowych wahają się od 300 do kilkunastu tysięcy złotych. Chcąc kupić dobry sprzęt musimy liczyć się z kosztem ok 2000 zł.

Lustrzanka

Kupując aparat lustrzany warto posiadać wiedzę dotyczącą zasad fotografowania, tak aby móc w pełni wykorzystać możliwości, jakie oferuje taki sprzęt. A tych jest naprawdę sporo, począwszy od wspomnianej wcześniej regulacji głębi ostrości, poprzez szybkość pracy, na doborze odpowiednich obiektywów kończąc. Dodatkowo posiadają możliwość dokupienia szerokiej gamy akcesoriów, które poprawiają jakość wykonywanych zdjęć.  Do głównych wad lustrzanek z pewnością trzeba zaliczyć ich duże gabaryty oraz wysokie ceny.  Za najtańszy model zapłacimy ponad 1000 zł. Jeśli natomiast chcemy móc w pełni wykorzystać możliwości jakie dają lustrzanki musimy liczyć się z wydatkiem od 3000 do nawet 10.000 zł.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie aparatu?

Kiedy już dokonaliśmy wyboru pomiędzy aparatem cyfrowym, a lustrzanką  musimy wiedzieć na co należy zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu.

Jednym z głównych kryterium, jakim należy się kierować nabywając aparat jest matryca. Jeśli nie jesteśmy profesjonalistami wystarczy nam sprzęt posiadający rozdzielczość do 10 megapikseli.

Istotnym parametrem jest także zoom, dzielony na optyczny oraz cyfrowy. O ile na ten pierwszy powinniśmy zwracać uwagę, bowiem stanowi o ostrości zdjęcia po przybliżeniu, drugi oznaczający jakość powiększonego fragmentu fotografii nie powinien mieć dla nas dużego znaczenia. Dobry zoom cyfrowy zaczyna się od 10x.

Elementem, który powinniśmy wziąć pod uwagę jest również ogniskowa, określająca szerokość kadru i możliwość przybliżenia. W dobrym sprzęcie jej wartość wynosi co najmniej 24mm.

ISO oznacza możliwość uchwycenie jak największej liczby szczegółów przy słabym oświetleniu. Standardowo wynosi od 50 do 3200. Im wyższa wartość, tym lepsze zdjęcia możemy wykonać w zaciemnionym miejscu.

Kupując aparat powinniśmy również zwrócić uwagę na stabilizator obrazu, który uchroni nasze zdjęcie przed rozmazaniem, jeśli w czasie jego wykonywania poruszy nam się ręka. Warto również sprawdzić pojemność baterii, lampę błyskową oraz wielkość ekranu LCD.

Jeśli sami mamy problem z doborem odpowiednich parametrów, z pewnością z pomocą przyjdzie nam doświadczony pracownik sklepu.

Aparat dla dzieci

Pasję do fotografii warto także zaszczepić u naszych dzieci. Ciekawe świata i wszelkich nowości na pewno chętnie będą chwytać w kadr momenty ze swojego życia.  Nasze pociechy nie potrzebują jednak profesjonalnych sprzętów. Jaki zatem wybrać aparat fotograficzny dla dzieci?

Przede wszystkim powinniśmy kierować się wiekiem dziecka. Jeśli chcemy sprawić prezent kilkulatkowi, który nie wykazuje zainteresowania fotografią, warto rozważyć zakup zabawkowego aparatu. Jego parametry są niewielkie (rozdzielczość 1-2 Mpx), jednak efektowne, kolorowe obudowy na pewno zrobią na naszych milusińskich duże wrażenie. Cena takiej zabawki to koszt od 100 do 300 zł.

Kupując aparat starszym dzieciom należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Dobrze, aby posiadał szerokokątny obiektyw, który umożliwi uchwycenie jak najszerszego kadru. Ważne też, aby jego obsługa była prosta a menu intuicyjne i łatwe do obsługi, nawet przez mało doświadczoną osobę. Funkcja, o której powinniśmy również pamiętać to stabilizacja obrazu. Opcja ta jest przydatna w przypadku dzieci, które nie opanowały jeszcze pewnego trzymania sprzętu.  W dobie social media warto rozważyć również zakup aparatu, który daje możliwość udostępniania zdjęć w Internecie.

Parametry to jedno a cechy fizyczne to osobna kwestia. Warto, aby aparat miał odporną na upadki obudowę. Jeśli dziecko zabiera ze sobą sprzęt nad morze lub spływ kajakowy powinniśmy rozważyć zakup wersji wodoodpornej.  Zrezygnujmy z dotykowego wyświetlacza, który z pewnością szybko uległby zabrudzeniu.

Jeżeli chcemy, aby aparat naszej pociechy nie służył wyłącznie jako zabawka i miał odpowiednie parametry musimy liczyć się z kosztem wyższym niż 500 zł.

Podsumowanie

Aparat fotograficzny to zazwyczaj zakup na lata. Warto zatem rozważyć nabycie droższego modelu, który spełni wszystkie nasze oczekiwania a zarazem umożliwi uchwycenie idealnych kadrów. Jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki na zakup wymarzonego sprzętu z pomocą przychodzi pożyczka w —> POLOżyczka <— którą uzyskasz w oka, a raczej w migawki mgnieniu.