YouTube Facebook
Polożyczka oficjalny blog

Jak dbać o zęby?

Wrzesień 12, 2018
Ciekawostki

Spis treści:

W ostatnich latach nasza świadomość dotycząca dbania o zęby zdecydowanie wzrosła. Nie ograniczamy się już tylko do pobieżnego szczotkowania i wizyt u dentysty dopiero w momencie, kiedy zaczyna nam doskwierać ból. Rozumiemy jak ważna jest profilaktyka i holistyczne podejście do pielęgnacji naszych zębów. Jak zatem odpowiednio o nie zadbać?

Jak myć zęby?

Oczywiście podstawą jest prawidłowe szczotkowanie. Chociaż jest to czynność, którą wykonujemy codziennie, większość z nas nie robi tego dobrze. Dwie najważniejsze kwestie na jakie powinniśmy zwrócić uwagę to technika i czas. Eksperci radzą, aby szczoteczką wykonywać ruchy okrężne lub wymiatające, ustawiając ją pod kątem 45% względem zębów. Takie nachylenie umożliwi dotarcie również do przestrzeni pomiędzy nimi a dziąsłem. Szczotkowanie nie powinno trwać krócej niż 5 min. Dodatkowo należy pamiętać o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną oraz płukaniu jamy ustnej płynem.

Ważny jest również właściwy dobór szczoteczki. W tej kwestii najlepiej zasięgnąć rady stomatologa. Sprawdzając stan naszego uzębienia poleci nam odpowiednią twardość włosia.

Na rynku dostępne są szczoteczki manualne oraz elektryczne, charakteryzujące się większą precyzją czyszczenia oraz dokładnym usuwaniem płytki bakteryjnej. Wszystko za sprawą ruchów oscylacyjnych. Co prawda są one droższe od tradycyjnych, a ich ceny dochodzą do nawet kilkuset złotych, jednak musimy pamiętać, że jest to zakup na lata, gwarantujący doskonałą jakość czyszczenia.

Jeśli  chcesz profesjonalnie zadbać o stan swojego uzębienia, a brakuje Ci gotówki z pomocą przychodzi —>POLOżyczka<—

Jakie produkty niszczą zęby?

Dbając o dobrą kondycję naszego uzębienia powinniśmy również unikać jedzenia pewnych produktów.

Największym wrogiem  zdrowych zębów jest oczywiście cukier, zawarty zarówno w słodyczach, jak również słodzonych napojach (w tym sokach!) oraz kandyzowanych owocach.

Cytrusy. Chociaż doskonale wpływają na nasze zdrowie, zawierają  kwasy, które niszczą szkliwo.

Chrupiące przekąski. Któż z nas nie lubi przegryzać chipsów lub paluszków podczas filmowych seansów? Nie zdajemy sobie jednak sprawy, jak negatywnie wpływają one na kondycję naszego uzębienia. Przede wszystkim łatwo wchodzą w przestrzenie międzyzębowe, skąd ciężko je usunąć, a także ranią dziąsła.

Jak wybielić zęby?

Jeśli coś zostawia trudne do usunięcia plamy na naszych ubraniach, możemy być pewni, że podobnie zadziała na zęby.  Kawa, czerwone wino lub czereśnie powodują trudne do usunięcia odbarwienia na szkliwie. Problem może również potęgować palenie papierosów. Jak skutecznie wybielić zęby?

Najlepiej zrobić to w gabinecie stomatologicznym. Dentysta może zaproponować metodę nakładkową lub wybielanie lampą.

Pierwszy sposób polega na przygotowaniu specjalnych form dopasowanych do zgryzu. Używamy ich w domu, wypełniając żelem wybielającym i zakładając na kilka godzin, najczęściej na noc. Metodę tą stosujemy przez okres dwóch tygodni. Jej cena waha się w granicach 600-800 zł.

Wybielanie lampami odbywa się w gabinecie dentystycznym. Przed naświetlaniem lekarz pokrywa zęby specjalnym żelem, którego składniki uwalniają się pod wpływem  emisji  tzw. zimnego światła. Zabieg jest bezbolesny, a jego efekty utrzymują się nawet do 3 lat. Koszt takiego wybielania to ok.2000 zł.

Chcąc dłużej utrzymać efekt uzyskany w gabinecie, możemy skorzystać z domowych metod. Należą do nich m.in. czyszczenie zębów aktywnym węglem, sodą oczyszczoną lub papką z owoców np. truskawek. Pamiętajmy jednak, że takie zabiegi nie mogą zastępować tradycyjnego szczotkowania, a jedynie je uzupełniać.

Dbanie o zęby to również regularne wizyty u dentysty, podczas których stomatolog sprawdzi stan naszego uzębienia, wyleczy ubytki oraz jeśli to konieczne usunie kamień. Niestety NFZ refunduje tylko część zabiegów, dlatego jeśli wykorzystamy przyznany limit, za leczenie będziemy musieli zapłacić podobnie jak w gabinecie prywatnym.

O jakich kosztach mówimy? Przykładowo, za założenie plomby zapłacimy od 100 do 300 zł, natomiast leczenie kanałowe, w zależności od liczby kanałów, to wydatek rzędu 400-800zł.

Z największym kosztem musimy się jednak liczyć w przypadku uzupełniania braków w uzębieniu. Implant zęba nie jest bowiem objęty refundacją NFZ, dlatego pozostają nam jedynie wizyty w gabinecie prywatnym.

Ile kosztuje implant zęba?

Założenie implantu zęba rozpoczyna się od wszczepienia w dziąsło specjalnej cyrkonowej lub tytanowej śruby, za którą zapłacimy od 1500 do 3000zł. Kolejnym krokiem jest wkręcenie śruby gojącej. Jest to koszt rzędu 1000zł. Ostatnim etapem leczenia jest założenie korony. Jej cena, w zależności od wybranego rodzaju, sięga 2000zł. Nie możemy również zapomnieć o wydatkach na konsultacje i wizyty kontrolne, a także zdjęcia pantomograficzne, za które zapłacimy łącznie kilkaset złotych.

Decydując się na implant zęba musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 5000 zł.

Aparat ortodontyczny

Zdrowe zęby to także prosty zgryz. Niegdyś zakładane w ostateczności, najczęściej pod naciskiem rodziców, dziś służą nie tylko jako metoda leczenia, ale również element ozdobny. Aparaty ortodontyczne, bo o nich mowa, w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością. W gabinetach ortodontycznych mamy możliwość doboru wielu ich typów. Wybór odpowiedniego warunkowany jest takimi kryteriami jak wiek pacjenta, rodzaj wady zgryzu a nawet tryb życia.

Główny podział klasyfikuje aparaty na ruchome, zakładane na kilka do kilkunastu godzin w ciągu dnia oraz stałe, które nosimy bez przerwy nawet do kilku lat. Najtańszy aparat to koszt rzędu kilkuset złotych za jeden łuk. Za najdroższe zapłacimy nawet 5000zł.

Podsumowanie

Pewność siebie oraz gwarancja zdrowia, to główne profity odpowiedniej pielęgnacji zębów. Co prawda dbanie o piękny uśmiech może generować duże koszty, jednak z pewnością jest to wydatek, który warto ponieść.

Aby z powodu braku pieniędzy uśmiech rodem z Hollywood nie pozostał jedynie w sferze marzeń, z pomocą przychodzi —> POLOżyczka <— która zapewni zastrzyk dodatkowej gotówki zawsze wtedy, kiedy jest ona potrzeba.