YouTube Facebook
Polożyczka oficjalny blog

Jak być szczęśliwym, aktywnym seniorem?

Listopad 14, 2018
Ciekawostki

Spis treści:

Przejście na emeryturę wcale nie musi oznaczać wycofania się z życia towarzyskiego, a także rezygnacji ze swoich planów i marzeń. Wręcz przeciwnie. Wejście w dojrzały wiek otwiera przed nami zupełni nowe możliwości, niedostępne w przeszłości ze względu na obowiązki rodzinne lub zawodowe. Dziś, z okazji Światowego Dnia Seniora, udowadniamy, że podeszły wiek może być jednym z najpiękniejszych okresów w życiu każdego człowieka.

Hobby dla seniora

Emerytura to doskonały czas  na rozwijanie swojego hobby lub znalezienie nowych zainteresowań. Być może w Twojej szufladzie od dawna leży poradnik dla początkujących malarzy, jednak nigdy nie miałaś czasu na zakupienie sztalugi i rozpoczęcie nauki rysunku? Albo interesowała Cię astronomia, jednak kupno wymarzonej lunety odkładałeś na później, ze względu na wydatki związane z wychowaniem dzieci? Teraz jest najlepszy czas na realizowanie swoich planów.

Dzięki krótkoterminowej —> POLOżyczce <— możesz spełniać swoje marzenia bez obaw o finanse.

A co jeśli do tej pory nie odnalazłeś swojej pasji? Nic nie szkodzi. Nigdy nie jest za późno, alby spróbować czegoś nowego. Być może masz działkę na której stworzysz warzywny ogródek lub rabatki z kwiatami? Albo wybudujesz na niej niewielką altanę, odkrywając w sobie zamiłowanie do majsterkowania? Możliwości są nieograniczone.

Rozwój intelektualny na emeryturze

Jak mawiają, na naukę nigdy nie jest za późno. W większości dużych miast, a coraz częściej także w niewielkich miejscowościach, znajdują się Uniwersytety Trzeciego Wieku, na których odbywają się zajęcia dla osób starszych. Można się na nich nauczyć wielu ciekawych rzeczy z wiedzy ogólnej, a także wziąć udział w specjalistycznych kursach np. nauki obsługi komputera. W takich miejscach organizowane są również warsztaty m.in. dla miłośników sztuki, fotografii lub kulinariów. To doskonałe miejsce nie tylko na poszerzanie wiedzy, ale również nawiązanie nowych, interesujących znajomości.

Podobne aktywności oferują także kluby seniora. Takie organizacje mają na celu nie tylko aktywizację starszych osób, ale również udzielanie pomocy lub potrzebnego wsparcia.

Nie musisz się oczywiście ograniczać wyłącznie do wyżej wymienionych instytucji. Swoją wiedzę możesz poszerzać również w szkołach językowych, podczas kursów nauki gry na instrumentach lub na zajęciach sportowych.

Aktywność fizyczna dla seniorów

W zdrowym ciele zdrowy duch. Całe życie powinniśmy dbać o dobrą formę, jednak w podeszłym wieku należy położyć szczególny nacisk na uprawianie aktywności fizycznej, aby móc cieszyć się dobrym samopoczuciem jeszcze przez długie lata. Wszak aktywny senior to zdrowy senior.

Być może kusi Cię, aby całe dnie przesiadywać w fotelu z książką w ręku lub przed telewizorem? Nie jest to jednak najlepszy pomysł. Niezależnie od pory roku musisz znaleźć chociaż kilka godzin w tygodniu na aktywny wypoczynek. Latem bardzo dobrym pomysłem jest nordic walking, mający zbawienny wpływ na zdrowie oraz kondycję fizyczną. Jeśli nie masz problemów ze stawami, możesz rozważyć zakup roweru.

Zimą, kiedy aura nas nie rozpieszcza, świetną alternatywą dla aktywności na świeżym powietrzu będą kursy tańca. Jeżeli nie czujesz się pewnie na parkiecie, rozważ zajęcia w klubie sportowym lub aqua aerobik – gimnastykę prowadzoną w wodzie, która pomaga zachować dobrą kondycję, ale nie obciąża stawów. Na rynku dostępnych jest wiele ofert i tylko od Twoich preferencji zależy, na którą z nich się zdecydujesz.

Senior: jak dbać o zdrowie?

Obok ruchu niezwykle ważne w zachowaniu wigoru jest odpowiednie odżywianie. Pamiętaj zatem, aby dostarczać organizmowi odpowiednią dawkę witamin w postaci warzyw i owoców. Zimą możesz wspierać się suplementami. Na rynku znajdziesz wiele produktów naturalnego pochodzenia, dzięki którym zadbasz o zdrowie, w szczególności o serce. Nie zapominaj również o wizytach kontrolnych u lekarza. Bieżące monitorowanie stanu zdrowia w podeszłym wieku jest niezwykle istotne.

Senior na urlopie

Wczasy dla seniora wcale nie muszą oznaczać turnusów rehabilitacyjnych czy wyjazdów do sanatorium. Będąc na emeryturze masz niepowtarzalną okazję na odkurzenie swoich podróżniczych marzeń. Być może chciałbyś złożyć wizytę dawno niewidzianym  krewnym mieszkających na innym kontynencie? Albo zwiedzić egzotyczne kraje? A może po prostu zaplanujesz krótki wypad do jednego z pięknych zakątków Polski? Jeśli nie masz ochoty na podróż w pojedynkę, nie szkodzi. W ofercie biur podróży coraz częściej możemy spotkać wyjazdy organizowane dla seniorów, których plan zwiedzania dostosowany jest do fizycznych możliwości osób starszych. Taki wyjazd to nie tylko szansa na zwiedzenie ciekawych miejsc, ale również nawiązania nowych znajomości.

Aby pieniądze nie stanowiły przeszkody w wykupieniu wymarzonej wycieczki, z pomocą przychodzi krótkoterminowa —> POLOżyczka <—

Emerytura – czas dla najbliższych

Część osób przebywających na emeryturze mieszka ze swoim partnerem, część z pewnych względów jest już sama. Niezależne od Twojej sytuacji rodzinnej, nie ma żadnych przeszkód, aby w dalszym ciągu prowadzić bujne życie towarzyskie.

Przygotowywanie przetworów na zimę wspólnie z wnukami,  szydełkowanie z koleżanką, a może wypady z przyjaciółmi na ryby? To tylko niektóre z pomysłów na spędzenie wolnego czasu razem z bliskimi osobami. To, na jakie rozrywki się zdecydujesz, zależy wyłącznie od Ciebie.

Podsumowanie

Bycie seniorem niesie ze sobą bardzo dużo zalet i możliwości. Najważniejsze, by umieć je dostrzec. Aby pieniądze nie stały na przeszkodzie realizacji marzeń i planów, z pomocą przychodzi krótkoterminowa —> POLOżyczka <—

Tagi: ,