YouTube Facebook
Polożyczka oficjalny blog

Czym charakteryzują się pożyczki dla zadłużonych?

Wrzesień 25, 2017
Instytucje finansowe

Spis treści:

Problemy ze spłatą posiadanych zobowiązań mogą nieść za sobą przykre konsekwencje. Wizyty komorników nie należą do najprzyjemniejszych. Okazuje się jednak, że nawet posiadanie niespłacanego zadłużenia, nie zamyka nam drogi do zaciągnięcia pożyczki, która umożliwiłaby spłatę wcześniejszych zobowiązań.

Zobowiązanie bez zdolności kredytowej?

Niezależnie od tego z jakiej formy finansowego zobowiązania chcemy skorzystać, musimy liczyć się z tym, że podmiot nam go udzielający zwróci się do takich instytucji jak chociażby Krajowy Rejestr Dłużników (KRD), Biuro Informacji Kredytowej (BIK) czy Biuro Informacji Gospodarczej (BIG) i zweryfikuje naszą wiarygodność finansową. Jeśli okaże się, że posiadamy już wierzytelności, których dodatkowo nie spłacamy lub mamy z tym problem, nie mamy co liczyć na pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku. Na rynku funkcjonują jednak podmioty, które nawet wówczas umożliwiają zaciągnięcie pożyczki. Ta z kolei może okazać się cennym wsparciem, pozwalającym na jakiś czas odsunąć od siebie wierzycieli lub całkowicie spłacić posiadane zadłużenie.

Brak pieniędzy nie zawsze oznacza brak wiarygodności

Firmy pożyczające pieniądze nawet osobom zadłużonym nie sprawdzają ich w bazach KRD, BIG czy BIK. Możliwość zaciągnięcia takiego zobowiązania jest zatem atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób, które z jakichś powodów mają trudności ze spłatą już posiadanych pożyczek czy kredytów. Geneza wspomnianych problemów może być różna – współmałżonek jest w trakcie zmiany pracy, przez co dochód rodziny zmniejszył się i nie na niektóre należności zaczęło brakować środków lub nasz zakład pracy zaczął gorzej funkcjonować, co sprawiło, że pensje nie są wypłacane w całości. Tym samym turbulencje nie muszą wynikać z braku zaradności konsumenta, a z przyczyn całkowicie od niego niezależnych. W oczach firm sprawdzających wspomniane bazy dłużników zaczynamy wobec tego jawić się jako niewiarygodni – na szczęście nie wszystkie instytucje postępują w ten sposób.

Co wyróżnia pożyczkę dla zadłużonych?

Każdy produkt czy usługa ma swoje charakterystyczne, często unikalne atrybuty. Nie inaczej jest w przypadku pożyczek dla zadłużonych, cechujących się

  • możliwością zaciągnięcia zobowiązania przez osoby już posiadające wierzytelności – również te, przeciwko którym toczone jest postępowanie
  • brakiem weryfikacji w bazach dłużników (KRD, BIG, BIK
  • możliwością skorzystania z niej przez        
  • zaksięgowaniem pieniędzy na koncie klienta w 
  • brakiem opłaty
  • konieczność posiadania dochodów

Warto zwrócić uwagę na ostatni z punktów. Generowanie dochodów jest dla podmiotów pożyczających pieniądze zadłużonym, zabezpieczeniem świadczącym, że wnioskodawca jest w stanie spłacić kolejną pożyczkę.

Problemy ze spłatą wierzytelności nie zawsze muszą oznaczać, że konsument zadłużał się w sposób nieodpowiedzialny. Dla większości instytucji finansowych stajemy się wówczas jednak niewiarygodni. Na rynku istnieją jednak firmy, które nawet wówczas umożliwiają nam zaciągnięcie zobowiązania, które może okazać się lekarstwem pozwalającym spłacić posiadane zadłużenie.