YouTube Facebook
Polożyczka oficjalny blog

BIK zadba o bezpieczeństwo swoich klientów

Lipiec 26, 2017
Instytucje finansowe

Spis treści:

Klienci firm z szeroko pojmowanej branży finansowej zawsze byli narażeni na ryzyko oszustwa. Ten fakt oraz coraz większa liczba podmiotów współpracujących z BIK, sprawia, że instytucja ta wprowadza duże zmiany, mające zwiększyć poziom bezpieczeństwa zarówno firm, jak i klientów indywidualnych.

Znaczenie BIK rośnie

Prawie pół miliona kont otwartych w BIK-u uprawnia klientów tej instytucji do monitorowania zarówno swoich zobowiązań, jak i sytuacji finansowej potencjalnych kontrahentów. Coraz więcej z nich jest również świadoma tego, jak ważną rolę pełni dziś bezpieczeństwo i chętnie korzystają z zabezpieczeń instytucji, minimalizujących ryzyko oszustwa, którym może być chociażby zaciągnięcie pożyczki przez nieuprawnioną do tego osobę. Z istoty problemu zdaje sobie sprawę również prezes BIK, Mariusz Cholewa, który w rozmowie z portalem biznesinteria.pl, podkreślił, że Biuro Informacji Kredytowej już wkrótce wprowadzi pod tym względem rewolucyjne zmiany.

BIK stawia na bezpieczeństwo

Nowe zabezpieczenia będą dotyczyć zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. W pierwszym wypadku zmiany zostaną wprowadzone jeszcze latem. Firmy, logując się do panelu BIK będą mogły korzystać z raportów, podobnymi do tych, z którymi dziś zapoznają się przedsiębiorcy. Zawarte w nich dane mają pochodzić z BIK oraz BIG InfoMonitora. Dzięki temu przedsiębiorcy zyskają pełen przekrój kondycji finansowej potencjalnego klienta oraz uzyskają możliwość bieżącego monitorowania tego podmiotu. W przypadku, gdy w bazie danych BIK pojawią się negatywne informacje związane z firmą, obserwujący zostanie o tym poinformowany.

Aktualnie Alert BIK, chroniący klienta przed oszustami, nie odnotowuje sytuacji, w których na jego nazwisko pojawi się nowe zobowiązanie. Wraz z wprowadzeniem zmian, ta niedogodność ma zostać skorygowana. Biuro Informacji Kredytowej zacznie lepiej dbać również o osoby starsze, które za pośrednictwem bliskiej osoby będą mogły skorzystać z takiej formy ochrony.

Instytucja ta poprawi również bezpieczeństwo urządzeń mobilnych, wprowadzając rozwiązanie pozwalające zweryfikować czy są one w jakikolwiek sposób powiązane z oszustem, np. skradzione lub zhakowane. Monitorowane będą również pierwsze logowania klienta z innych urządzeń niż dotychczas. Taka praktyka mogłaby wskazywać na próbę oszustwa.

Jakie instytucje dostarczają informacje do BIK?

BIK działa w oparciu o zasadę wzajemności. Instytucja, która chce sprawdzać wiarygodność podmiotów, musi najpierw sama dostarczyć dane związane ze swoimi klientami. To ważne, jeśli weźmie się pod uwagę, że 80% klientów biorących pożyczki posiada zobowiązanie w postaci kredytu. Takie podejście sprawia, że dziś dane do BIK-u dostarczają wszystkie banki, 48 firm pożyczkowych, 16 leasingowych, 5 faktoringowych oraz SKOK. Choć grupa docelowa tych instytucji jest zatem taka sama, to wielkość udzielanego wsparcia, różni się. Podczas gdy udział kredytów powyżej 10 tys. udzielanych przez banki w ogólnym rozrachunku udzielanych zobowiązań, zwiększa się, to firmy pożyczkowe specjalizują się w pożyczaniu mniejszych kwot. Ich udział w rynku do 1 tys. wynosi już 45,5% i wciąż rośnie.

BIK zdaje sobie sprawę, że zwiększająca się liczba klientów wymaga podjęcia odpowiednich kroków, mających na celu zadbanie o ich bezpieczeństwo. Właśnie, by zminimalizować szansę oszustwa, instytucja ta wprowadza rewolucyjne wręcz zmiany. Pierwsze efekty będą widoczne już wkrótce.

Tagi: