YouTube Facebook
Polożyczka oficjalny blog

Andrzejki

Listopad 29, 2018
Ciekawostki

Spis treści:

Któż z nas nie chciałby się przekonać jak będzie miał na imię jego przyszły partner, kiedy stanie na ślubnym kobiercu lub jakie niespodzianki czekają go w przyszłym roku? Tego wszystkiego możemy dowiedzieć się dzięki andrzejkowym wróżbom. Kiedyś traktowane bardzo poważnie przez panny i kawalerów, dziś stanowią źródło rozrywki zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Zabawy andrzejkowe to doskonały pretekst do zorganizowania spotkania w gronie najbliższych osób. Dziś podpowiadamy jak sprawić, aby był to niezapomniany wieczór.

Skąd wywodzą się Andrzejki?

Święto obchodzone jest w nocy z 29 na 30 listopada, w Wigilię imienin Świętego Andrzeja. Według Ewangelii miał on być jednym z Apostołów, jednak nie do końca wiadomo, dlaczego właśnie z nim kojarzone są wróżby i magia. Pierwsze wzmianki o Andrzejkach na terenie Polski pochodzą z XVI w. Przez lata podchodzono do nich bardzo serio, a rezultaty wróżb były brane za pewnik. Z biegiem lat przybrały formę zabaw i traktowane są z przymrużeniem oka.

Zabawy na Andrzejki

Andrzejowy wieczór nie musi oznaczać wyłącznie lania wosku. Możemy go spędzić w mniej konwencjonalny sposób, łącząc tradycję z nowoczesnością. Jednym ze sposobów na poznanie swojej przyszłości są ciasteczka z wróżbą. Możemy upiec je sami. W ostatnich latach bardzo popularne stały się studia kulinarne. Wystarczy wynająć je na kilka godzin i korzystając z gotowej przestrzeni gastronomicznej razem z bliskimi osobami spędzić przyjemnie czas, ucząc się czegoś nowego, bawiąc oraz oczywiście przygotowując ciasteczka z wróżbą. Wystarczy na kartach papieru wypisać dowolne przepowiednie, przed upieczeniem umieścić je w naszych wypiekach  i gotowe. Zanim weźmiemy pierwszy kęs musimy przełamać ciastko i sprawdzić co czeka nas w przyszłym roku. A jeśli przygotowujemy smakołyki z jabłkami, możemy wykorzystać je do wykonania kolejnej wróżby. Obieramy owoc, a skórki rzucamy za siebie. Kształty jakie przyjmą oznaczają inicjały przyszłego partnera.

Alternatyw dla gotowania jest wiele. Jeżeli chcemy bawić się w większym gronie, możemy rozważyć wynajęcie sali w klubie lub w restauracji. Takie rozwiązanie umożliwi nam spędzenie tego magicznego wieczoru z najbliższymi, bez konieczności sprzątania po imprezie i obaw czy wszyscy na pewno się pomieszczą.

Wróżby na Andrzejki

Niezależnie od tego, gdzie spędzamy Andrzejki, ten wieczór nie może obyć się bez wróżb. Choć kiedyś przeznaczone były wyłącznie dla kawalerów i panien na wydaniu, dziś bawią całe rodziny.

Wróżby andrzejkowe dla dzieci

Uniwersalną zabawą andrzejkową, niezależnie od wieku wróżących, jest lanie wosku przez dziurkę od klucza. Jeżeli takowego nie mamy, możemy go wykonać sami, np. z drucianego wieszaka lub wyciąć z kartonu. Kształt jaki przyjmuje cień wosku oznacza co nas spotka w przyszłości. W przypadku najmłodszych może to być wymarzony rower lub zwierzak.

Miskę z wodą możemy wykorzystać do kolejnej zabawy, jaką jest wróżenie ze słomek. Każde dziecko oznacza swoją słomkę innym kolorem, po czym wrzuca ją do naczynia z wodą. Te słomki, które się ze sobą złączą, oznaczają wieczną przyjaźń ich właścicieli.

Wróżby andrzejkowe dla dorosłych

Niezależnie od tego czy dopiero szukamy partnera, czy jesteśmy szczęśliwie zakochani, oczekujemy potomstwa czy może już wnuków, istnieje wiele uniwersalnych wróżb, które możemy zrobić bez względu na to, ile mamy lat.

Dobrym przykładem jest kartonowe serce. W zależności od rodzaju przepowiedni , wypisujemy na nim imiona potencjalnych partnerów, wymarzony zawód lub liczbę dzieci/wnuków. Odwracamy zapisaną stronę serca od siebie i przekłuwamy je igłą. Hasło na jakie trafimy, określa  co czeka nas w przyszłości.

Uniwersalną zabawą dla wszystkich są również kubeczki. Ich liczba zależy wyłącznie od naszej pomysłowości. Pierwszym krokiem jest włożenie pod nie przedmiotów, mających się kojarzyć z konkretnymi zagadnieniami. Przykładowo, grosik z bogactwem, pierścionek z małżeństwem, bilet z podróżami itd. Mieszamy kubki, wybieramy jeden z nich i odsłaniamy. Znaleziony przedmiot oznacza co nas czeka w przyszłym roku.

Podsumowanie

Istnieją niezliczone możliwości na spędzenie andrzejkowego wieczoru. Jeżeli nie chcemy, aby finanse ograniczały nas przed zorganizowaniem imprezy, która na długo zapisze się w pamięci naszych bliskich, oferujemy krótkoterminową —> POLOżyczkę <— Jej zaciągnięcie jest nawet łatwiejsze niż przelanie wosku przez dziurkę od klucza.

Tagi: